Hlavní obsah

Turecko bojuje s měnovou krizí. Erdogan radí prodat zlato a nakoupit liry

Turecká lira se v noci na pondělí vůči dolaru propadla na nové rekordní minimum. (Video: Shutterstock.com, Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 8. 2018 15:48

Turecká lira se dál propadá na své historické minimum. Mohou za to americká cla na dovoz hliníku a oceli i Erdoganovy zásahy do ekonomiky země. Podle tureckých úřadů mohou za měnovou krizi útoky ekonomických spekulantů.

Článek

Lira již od začátku letošního roku oslabila vůči dolaru o více než 40 procent, a to zejména kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Tureckem a Spojenými státy a obavám z tlaku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na snižování úrokových sazeb.

Turecká lira se v noci na pondělí vůči dolaru propadla na nové rekordní minimum, později však část ztrát smazala. Turecká centrální banka v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank.

Podle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance Jana Bureše může za propad odmítnutí prezidenta Erdogana zvyšovat úrokové sazby. Turecko tak nezareagovalo na zvyšující se úrokové sazby dolaru, brzy proto možná nebude schopné splácet svůj zahraniční dluh.

Nestabilita turecké měny podle Bureše nahrává dolaru, na euro by neměla mít velký vliv. Situace naopak ohrožuje ruský rubl nebo čínský jüan.

Turecká prokuratura podle televizní stanice CNN Türk zahájila vyšetřování osob podezřelých z podílu na aktivitách, které ohrožují ekonomickou stabilitu Turecka. Úřad prokuratury uvedl, že Turecko je terčem ekonomického útoku, a slíbil právní kroky proti všem zprávám napomáhajícím tomuto útoku. Turecké ministerstvo vnitra oznámilo, že již iniciovalo vyšetřování 346 účtů na sociálních sítích kvůli zveřejňování informací podněcujících pokles turecké měny.

V pátek se turecká lira vůči dolaru propadla až o 18 procent, což mělo negativní dopad na světové akciové trhy i na kurz eura. K pátečnímu poklesu liry přispělo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku. Turecko-americké vztahy se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona.

„Nyní se zdá být jisté, že propad liry, který začal v květnu, uvrhne tureckou ekonomiku do recese,“ uvedl analytik Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. Upozornil nicméně, že turecké hospodářství se na světové ekonomice podílí jen zhruba jedním procentem.

Dolar se v noci na pondělí vyšplhal až na 7,24 liry za dolar. Později se však vrátil pod hranici sedmi lir za dolar. Turecký ministr financí Berat Albayrak v novinovém rozhovoru uvedl, že vláda připravila akční plán ke zmírnění obav investorů a že úřady od pondělního rána začnou podnikat potřebné kroky.

Istanbulská akciová burza v pondělí pozastavila obchodování s akciemi tří předních tureckých bank Yapi Kredi, Akbank a Isbank poté, co se jejich ceny kvůli obavám o ekonomiku a finanční stabilitu propadly o více než 11 procent. Šéf společnosti Isbank Adnan Bali uvedl, že Turecko je terčem útoku spekulantů, a upozornil, že propad liry neodpovídá vývoji turecké ekonomiky.

Erdoganův mluvčí uvedl, že turecká ekonomika je silná a že by nikdo neměl věnovat pozornost spekulativním zprávám a aktivitám. Erdogan minulý týden vyzval Turky, aby v rámci „národního boje“ proti ekonomickým nepřátelům směňovali své dolary a zlato za turecké liry.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované