Hlavní obsah

Podcasty: Turismus se do Prahy vrátí stejně rychle, jako odešel, a nebudeme si s ním vědět rady

Foto: Vojtěch Veškna

„Turismus se do centra Prahy vrátí stejně rychle, jako odešel, a nikdo si s ním nebude vědět rady,“ odhaduje Janek Rubeš v pořadu Stopáž.

Reklama

1. 5. 2020 12:07
aktualizováno • 3. 5. 2020 22:45
Článek

Byt u Staroměstského náměstí za deset tisíc. Desetkrát levnější pivo. Mizející stánky s klobásami na Václaváku. Některé věci se ale v centru Prahy nemění ani za nouzového stavu – třeba podvodné směnárny.

„Lidé si myslí, že turismus z Prahy zcela vymizel, ale to není pravda. Místo zahraničních turistů na Karlově mostě potkáte Čechy, kteří si přijeli prohlédnout prázdné hlavní město. Také mají trdelník, jenže za o 20 % nižší koronaceny,“ popisuje Janek Rubeš proměny centra Prahy v době koronaviru v pořadu Stopáž.

Tvůrce Honest Guide už na Seznam Zprávách zmapoval, jak restaurace orientované na turisty drasticky snížily ceny nebo jak prázdné Airbnb byty zamíchaly s nabídkou bydlení na Praze 1.

„Prázdnou Prahu 1 jste mohli zažít už předtím, každý den do devíti ráno. Ale až teď si můžete všimnout, jak málo bydlí v centru lidí. Dával jsem si pivo v Mostecké ulici u Karlova mostu a všichni se tam zdravili. Praha v centru teď působí jako život na vesnici,“ říká.

Praha v době koronaviru přináší pozitivní změny, třeba odstranění stánků s klobásami na Václavském náměstí, kterým po několikaletém sporu město už před čtyřmi lety zrušilo nájemní smlouvy. Některé toxické směnárny jsou ale aktivní i teď – Janek Rubeš s Honzou Mikulkou zachytili v jedné z nich podvod na ukrajinských zákaznících tento týden přímo na kameru.

„Turismus se do centra Prahy vrátí stejně rychle, jako odešel, a nikdo si s ním nebude vědět rady,“ odhaduje Janek Rubeš.

Jak se podniky v centru Prahy přizpůsobují absenci zahraničních turistů? Kam si dojít v centru na záchod, když jsou všechny veřejné záchodky zavřené? A je tohle odrazový můstek, jak změnit Prahu k lepšímu? Pusťte si celý díl Stopáže v úvodu článku.

Stopáž

Jediný pořad, který si musíte tento týden poslechnout, pokud nestíháte a chcete si udržet přehled. Uvádí Jan Kordovský (@korda).

Souhrn nejdůležitějšího dění, analýza s redaktory Seznam Zpráv, rozhovory s hosty, glosy. Vždy v pátek na Seznam Zprávách.

Archiv všech dílů Stopáže najdete tady, další audiopořady Seznam Zpráv tady.

Budeme rádi za vaše postřehy, podněty a tipy, které nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované