Hlavní obsah

Tvrdý alkohol vyvolává v lidech agresivitu. Víno a pivo naopak unaví, tvrdí studie

Podle vědců si lidé možná vybírají alkohol na základě toho, jak se chtějí cítit.Video: Jakub Říha

 

Reklama

22. 11. 2017 18:23

Roční průzkum napříč národnostmi osvětlil to, jak který alkohol působí na lidi. Odlišné reakce mohou být způsobeny nejen různým množstvím alkoholu, ale také prostředím, v němž se pije.

Článek

Různé druhy alkoholu vzbuzují odlišné typy emocí, víno například přispívá k pocitu uvolnění, zatímco po požití tvrdého alkoholu se lidé cítí více sebevědomí a sexy. Zjistili to britští vědci, kteří v rok trvajícím mezinárodním průzkumu oslovili více než 30 000 lidí. Výsledky studie pak zveřejnili v časopise British Medical Journal.

Destiláty, jako je vodka, gin, whisky a další, jsou podle vědců spojovány s celou škálou silných pocitů. Nejčastěji ale s těmi negativními, jako je agresivita, kterou pociťovalo 30 procent oslovených, nebo neklid (28 procent respondentů) a plačtivost (22 procent dotázaných). Pozitivní účinky jako například přísun energie hlásilo 58 procent lidí, 59 procent zase pocítilo větší sebedůvěru a 42 procent se cítilo atraktivněji.

Závislost na alkoholu? Stačí sklenička vína denně, varuje terapeut Horyna.Video: Renata Kalenská

Pijáci piva a vína naproti tomu zažívali spíše pocit uvolnění. Červené víno účastníci průzkumu nejčastěji spojovali s následným pocitem únavy.

Odlišné reakce na různé druhy pití mohou být podle vědců dány procentem alkoholu, přísadami a obvykle požívaným množstvím. Určitou roli může hrát i reklama a kulturní souvislosti. Podle vědců si tak lidé možná vybírají pití na základě svých nálad a toho, jaké následné pocity od daného nápoje očekávají.

V Praze zakážou pití alkoholu v ulicích. Co udělá nová vyhláška s centrem města.

Reklama

Související témata:

Doporučované