Hlavní obsah

U Masarykova nádraží se osvětlení řídí přes meteosloupek

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

U Masarykova nádraží si lidé mohou prohlédnout obnovený meteorologický sloupek. V Praze se dochovaly jenom dva takové sloupky z roku 1914.

Článek

„Jedná se o industriální památku, která zde vznikla v roce 1914. Již tehdy ukazoval základní parametry počasí, a to teplotu, vlhkost vzduchu a tlak, a zároveň ukazoval přesný čas,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Do obnovené podoby sloupku byla ještě oproti původní podobě přidána řídicí jednotka rozvaděče veřejného osvětlení, který spíná veřejné osvětlení v přilehlé Hybernské a Havlíčkově ulici. „Jsme schopni na dálku z našeho dispečinku osvětlení a tento zapínák řídit,“ řekl za firmu Technologie hlavního města Prahy místopředseda představenstva Tomáš Novotný a doplnil, že městská společnost do sloupku investovala asi 300 tisíc korun.

Obnovu meteosloupku v Praze 1 iniciovala nezisková organizace Czech National Trust. Podle manažerky projektu Evy Heyd trvala obnova tři roky. Zhruba dva roky se vymýšlelo technické řešení a od jara 2020 začaly kamenické a zámečnické práce. Na obnovu sloupku u vlakového nádraží podle manažerky projektu přispěla 100 tisíc korun společnost Penta Real Estate. Ta bude v okolí Masarykova nádraží stavět, což má řadu kritiků, například z opozice v Praze 1, Národního památkového ústavu nebo ze spolků Arnika a Klubu Za Starou Prahu.

Obnovený byl už dříve i druhý dochovaný meteorologický sloupek v Praze. Ten stojí na rohu Vítězného náměstí v Praze 6. Odhalený byl v srpnu roku 2015.

Historické meteosloupky sloužily k předpovědi počasí od roku 1850. Do druhé světové války jich bylo po celé Evropě vyrobeno asi 400 kusů. Buď byly tvořené přímo pro dané místo, nebo se dovážely z Německa. V současné době je na území České republiky podle Heyd 40 těchto sloupků.

Reklama

Související témata:

Doporučované