Hlavní obsah

U, V, W… Ekonomové procvičují abecedu, aby ukázali restart ekonomiky

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

10. 4. 2020 10:38

Bude to U? Nebo V? Možná W? Předpovědi ekonomického oživení po ukončení opatření proti šíření koronaviru přinášejí řadu písmen. Ta naznačují, zda můžeme očekávat rychlé nebo pomalé oživení, či opětovný pokles.

Článek

Z více než 50 ekonomů oslovených agenturou Reuters někteří odhadují, že světová ekonomika se letos sníží až o šest procent. Druhým extrémem je růst o 0,7 procenta. Průměrem je pokles o 1,2 procenta.

Ekonom ING Research Carsten Brzeski označuje současnou situaci za virovou dobu ledovou. „Je to náhlé zastavení ekonomické aktivity, ze 100 na nulu v několika málo dnech nebo týdnech,“ uvedl. Dodal, že je mimořádně obtížné předpovědět další vývoj.

Zde je několik možných scénářů, pro které si ekonomové vypůjčili písmena – přesně totiž vystihují předpokládané křivky výkonu ekonomiky. Pokud by se W otočilo, stačila by starším generacím známá zkratka VUML.

1. V

Nejlepší případ, kdy po propadu růstu následuje stejně prudké oživení. Pokles hrubého domácího produktu (HDP) za duben až červen bude pravděpodobně v takovém rozsahu, který nebyl vidět několik desetiletí. Fiskální a měnové stimuly za více než deset bilionů USD (249 bilionů Kč) by ale mohly pomoci ke stejně rychlému oživení.

Ekonom investiční banky NatWest Markets Ross Walker se domnívá, že rozsah ekonomického poklesu očekávaný v tomto čtvrtletí bude odpovídat značnému oživení ve třetím a čtvrtém čtvrtletí, až se podniky znovu otevřou.

2. U

Případ, kdy oživení trvá více než pár čtvrtletí. Protože ekonomiky utrpěly rychlejší a hlubší pokles než v letech 2008–2009, může to být nejpravděpodobnější scénář.

Tvar písmena U je základní scénář pro Brzeskiho, který se domnívá, že dopady omezení pohybu budou přetrvávat ještě nějakou dobu po jejich zrušení. Opatření omezující pohyb se budou uvolňovat pomalu, nadále bude platit udržování odstupů mezi lidmi a cestovní ruch se bude stále potýkat s problémy, uvádí Brzeski.

3. W

Dvojitý pokles, kdy zmírnění omezení zpočátku zvýší aktivitu, ale později se začne projevovat dopad nezaměstnanosti a firemních bankrotů. Mohlo by se to stát také v případě, že se objeví nové případy koronaviru, jako tomu bylo v některých asijských zemích.

S dvojitým V má zkušenosti i Česko, takový průběh totiž mělo tuzemské oživení po velké recesi z let 2008 až 2009. Po stabilizaci v letech 2010 a 2011 sklouzlo české hospodářství zpátky do recese, zatímco okolní země rostly. Kritici tento jev dávali za vinu úsporným opatřením tehdejší vlády.

4. L

Na písmeno L začíná anglické slovo „loser“, tedy zoufalec, smolař, tragéd. A přesně taková by byla ekonomika, pokud by opsala křivku L. Růst by poklesl a po nějakou dobu by se ekonomika nedokázala odrazit k jeho zvýšení. Aby se to stalo, muselo by případů koronaviru celosvětově stále přibývat, což by způsobilo prodloužení omezení pohybu.

Tento scénář ale nevypadá pravděpodobně vzhledem k tomu, že v čínském městě Wu-chan, kde se virus poprvé objevil, skončila uzavírka po necelých dvou měsících. Výsledek ve tvaru písmena L však může být hrozbou pro ty rozvíjející se země, které nemají možnost přijít s velkými stimuly a často spoléhají na vývoz komodit.

5. Vlnka (swoosh)

„Ani L, ani U, ani V to nebude. Místo toho hledáme profil ve stylu odškrtnutí,“ uvedl ekonom společnosti Berenberg Florian Hense. To znamená prudký pokles a potom pozvolné oživování, protože omezení pohybu se uvolňuje pomaleji, než bylo zavedeno.

Hlavní ekonom AXA Investment Managers Gilles Moëc zobrazuje tento tvar podobně jako logo sportovní značky Nike. „Vzhledem k tomu, že spotřebitelské výdaje mohou být sníženy vyšším sklonem k úsporám a k možnému vážnému omezení investic, považujeme za nejpravděpodobnější, že oživení světové ekonomiky po omezeních bude velmi tlumené,“ uvedl Moëc.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované