Hlavní obsah

Ukrajina bude kvůli střetům s ruskými loděmi hlasovat o stanném právu, u ruské ambasády vypukly nepokoje

Porošenko chce na Ukrajině zavést stanné právo. (Video: Tereza Nováková, Reuters)

 

Reklama

26. 11. 2018 6:51

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes řekl, že předloží parlamentu návrh na vyhlášení stanného práva v zemi kvůli sérii nedělních incidentů mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi v Kerčském průlivu.

Článek

Stanné právo na Ukrajině může být podle agentury Unian zavedeno v případě ozbrojeného útoku nebo hrozby agrese a ohrožení nezávislosti nebo územní celistvosti státu. Úřadům, armádě nebo místním správám dává zvláštní pravomoci a může vést k omezení ústavních práv a svobod občanů.

Podle Porošenka případné vyhlášení stanného práva nebude znamenat omezení občanských práv a svobod ani plnou mobilizaci. Zálohy by nicméně měly být připraveny, dodal Porošenko podle agentury Unian na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany. Ta podpořila zavedení stanného práva na 60 dní.

Ukrajinský prezident také řekl, že dnes by měl o situaci v Černém moři, kde ruské speciální jednotky v neděli u poloostrova Krym zabavily tři ukrajinské lodě, jednat s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a s představiteli zemí Evropské unie.

Porošenko očekává, že parlament návrh na vyhlášení stanného práva schválí. Poslanci se na mimořádné schůzi sejdou v 17:00 SEČ, sdělil předseda parlamentu Andrij Parubij.

V neděli v noci se před ruskou ambasádou v Kyjevě sešlo asi 150 demonstrantů, kteří házeli světlice a zapálili automobil patřící ambasádě, napsala BBC. „Sešli jsme se tu, abychom protestovali proti Rusům a jejich dnešním akcím, proti střelbě na naši armádu. Jsme velmi nahněvaní,“ řekl jeden z protestujících agentuře Reuters.

Rusko přiznalo, že použilo zbraně

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři jeho lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky. Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva. Jejich zdravotní stav prý není vážný.

Rusko v Kerčském průlivu postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym, otevřen byl letos v květnu. Podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované