Hlavní obsah

Ukrajinská krize: EU znovu prodlužuje protiruské sankce, Rusko prý neplní mírové dohody s Ukrajinou

Protiruské sankce trvají již od června 2014. (Video: Reuters)

 

Reklama

21. 12. 2018 21:40

Členské země Evropské unie podle předchozí domluvy znovu prodloužily hospodářské sankce zavedené vůči Rusku. A to o půl roku – do konce července 2019. V tiskové zprávě to uvedla Rada EU.

Článek

Země Evropské unie splnily rozhodnutí svých premiérů a prezidentů z prosincového summitu a o půl roku prodloužily hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Unijní opatření vůči určitým konkrétním sektorům ruského hospodářství tak nyní budou platit do konce července 2019. V tiskové zprávě to uvedla Rada EU.

Evropská unie sankce kvůli destabilizujícímu vlivu Ruska na ukrajinskou krizi spustila původně v červnu 2014 a postupně je zesílila. Opatření míří na bankovní a finanční sektor a na energetiku. Některé ruské firmy tak mají těžší přístup k mezinárodním financím a do Ruska nelze dovážet určitá zařízení na těžbu ropy. Rusko v odvetě zavedlo vlastní sankční opatření zakazující například dovoz některých potravin či spotřebního zboží z Unie.

EU následně svůj sankční režim svázala s pokrokem při plnění mírových dohod týkajících se Ukrajiny z běloruského Minsku. Summit o prodloužení sankcí rozhodl na základě zprávy německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emanuela Macrona právě o plnění těchto dohod s tím, že žádný pokrok nenastal.

Unie nyní opatření prodloužila už po osmé. Tentokrát se to stalo v napjatější atmosféře poté, co Rusko v listopadu zadrželo u Kerčského průlivu mezi Azovským a Černým mořem ukrajinská plavidla i námořníky. Lodě ani lidé zatím nebyli propuštěni.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované