Hlavní obsah

Unikátní Lomená pyramida na jihu Egypta se poprvé otevřela návštěvníkům

Unikátní Lomená pyramida na jihu Egypta se poprvé otevřela návštěvníkům. (Video: AFP, Eva Soukeníková , AP, Reuters)

 

Reklama

14. 7. 2019 11:22

Egypt pro návštěvníky poprvé otevřel 4600 let starou Lomenou pyramidu faraona Snofrua, která leží v nekropoli Dahšúr jižně od Káhiry.

Článek

Egypťané chtějí zpřístupněním jedné ze svých nejstarších zachovaných pyramid, která získala svůj název díky neobvyklému tvaru, nalákat turisty z přeplněné Gízy na méně známá místa, uvedla agentura Reuters.

„Dnes vám představuji slavnou stavbu zde v Dahšúru, která je registrována na seznamu světového dědictví UNESCO, v rámci nekropole Memphis, která se vztahuje i na pyramidy v Gíze,” řekl novinářům při představení Lomené pyramidy Chálid Ananí, egyptský ministr pro památky.

Dahšúr leží asi 80 kilometrů jižně od Káhiry. Tamní sto metrů vysokou Lomenou pyramidu si dal postavit zakladatel 4. dynastie faraon Snofru. Za svůj název vděčí tomu, že její stěny se asi v polovině výšky lámou do tupějšího úhlu.

Ačkoli dahšúrské pyramidy jsou s mnohem proslulejšími pyramidami v Gíze na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jezdí na jih do pouště mimo Káhiru jen zlomek turistů.

Úřady se domnívají, že díky zpřístupněním vnitřních prostor Lomené pyramidy a jedné z vedlejších hrobek bude Dahšúr pro turisty atraktivnější. Návštěvníci budou moci vstoupit do Snofruovy pyramidy severním vchodem a projít úzkou sedmdesát devět metrů dlouhou chodbou do dvou podzemních komor. Udělají si tak přesnější obrázek o konstrukci stavby, která je podle odborníků příkladem prvního pokusu o postavení pyramidy s hladkými stěnami.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované