Hlavní obsah

USA nechtějí dodat Turecku ultramoderní stíhačky. Kvůli ruským raketám

USA blokují turecko-ruskou dohodu o koupi protivzdušných raket tím, že zastavily dodávku letounů F-35 Turecku. (Video: AP)

 

Reklama

2. 4. 2019 12:22

Spojené státy a NATO se obávají, že se ruský raketový systém naučí rozpoznávat stíhačky F-35. Smlouvu na nákup jak raketového systému, tak stíhacích letounů Turecko s USA a Ruskem uzavřelo před několika lety.

Článek

Spojené státy zastavily dodávky zařízení pro ultramoderní stíhací letouny F-35 do Turecka kvůli Ankarou plánovanému nákupu ruského protiraketového systému. Podle agentury Reuters jde o první konkrétní projev nespokojenosti Pentagonu s turecko-ruským kontraktem. Turecké straně bylo údajně sděleno, že nedostane další část očekávaného zařízení nezbytného k přípravě převzetí slibovaných amerických letadel.

Turecký prezident Erdogan přes americké naléhání odmítl ustoupit od plánovaného nákupu ruských protiraket S-400. Ty podle USA mohou znamenat pro letouny F-35 ohrožení. Ruský systém má Ankara dostat v červenci. Rakety jsou tak další položkou na seznamu problémů v americko-tureckých vztazích. Další spory se týkají blízkovýchodní politiky a války v Sýrii, protiíránských sankcí a neuspokojené turecké žádosti o vydání duchovního Fethullaha Gülena z USA.

Spojené státy a jejich spojenci v NATO se obávají, že se radary ruských protivzdušných raket S-400 „naučí“ monitorovat americké stíhačky. V budoucnu by to mohlo ohrozit jejich operační možnosti. Jako náhradu nabídl Pentagon Turecku zlevněné obranné systémy Patriot.

Ankara s nákupem souhlasí, ale nikoli na úkor S-400. Očekává, že letouny F-35 z USA dostane v listopadu. Na základně v Arizoně pokračuje výcvik tureckých pilotů. V americkém Kongresu ale minulý týden skupina poslanců navrhla zákon, který dodávku letadel Turecku blokuje, dokud se Ankara nezřekne ruských raket.

Turecko a Rusko podepsaly dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) v roce 2017. Podstatnou část ceny už údajně Turecko zaplatilo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované