Hlavní obsah

Ústav žádá veřejnost o fotky rostlinných chorob a škůdců

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 11. 2020 14:53

Zemědělský ústav žádá veřejnost, aby mu lidé hlásili škodlivé organismy na rostlinách. Spouští nový systém na hlášení nepůvodních invazních druhů, přístup do něj je na Rostlinolékařském portálu.

Článek

TK to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

„Pokud kdokoliv zjistí podezření na přítomnost neznámého původce choroby rostlin nebo škůdce nebo neobvyklé příznaky napadení neznámým patogenem či škůdcem na rostlinách, prosíme o oznámení takového případu. Každá taková informace je pro nás velmi cenná a napomůže i díky vám uchránit naši krajinu, zemědělství a lesní hospodářství před nepříznivými dopady způsobenými zavlečenými škodlivými organismy rostlin,“ uvedl ředitel ústavu Daniel Jurečka.

Ústav slibuje, že každý podnět prověří a sdělí nahlašovatelům závěr. Výzkumníci doufají, že lidé budou posílat fotografie se souřadnicemi napadených rostlin ve svém nejbližším okolí, například z parků, kam chodí se psem, nebo květin, které pěstují na své zahrádce. Ústavu by tak fotografie mohly pomoci například s nalezením kněžice zeleninové, octomilky japonské nebo tmavky švestkové.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované