Hlavní obsah

Ústečtí zastupitelé doporučili radě odvolat ředitele zoo

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

21. 9. 19:45

Zastupitelé dnes doporučili městské radě odvolat Romana Končela, ředitele zoologické zahrady, jejímž zřizovatelem je město. Magistrát udělal mimořádnou kontrolu, při ní zjistil 128 pochybení.

Článek

Hospodaření ústecké zoologické zahrady vyvolává spoustu otázek. Magistrát jako zřizovatel proto udělal v zoo mimořádnou kontrolu, při ní zjistil 128 pochybení. Při minulé kontrole před dvěma lety to bylo 111 kontrolních zjištění, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyly.

Pochybení kontroloři našli mimo jiné u vystavování faktur, podepisování smluv, vykazování pracovních cest i v nakládání s penězi. Zoo také podle kontroly nezabezpečila vyhlášení výběrového řízení na veterinární služby, léčiva a doplňky pro zoo a Centrum pro zvířata v nouzi. Roman Končel, ředitel zoologické zahrady, v pondělí zastupitelům řekl, že některé chyby odstranil. „Těžko mohu třeba vydat minulým ředitelům příkaz, aby odstranili závady, když už tam nejsou,“ uvedl.

Opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO! Ústí) řekla, že si městská organizace najala soukromého advokáta, který vypracoval námitky ke kontrolním zjištěním. „Ředitel si najal proti svému zřizovateli soukromého advokáta za nemalé peníze, když zoo potřebuje každou korunu, aby zlepšovala pavilony, podmínky pro zaměstnance a život zvířat,“ uvedla.

„Právníka jsem si najal až v době, kdy mi zamítnuli prodloužení lhůty na odvolání (proti kontrolním zjištěním),“ řekl zastupitelům ředitel Končel.

Petr Kýbl, zaměstnanec zoologické zahrady, dnes na jednání zastupitelstva uvedl, že o zvířata není dobře pečováno. „Moje loajalita končí tam, kde je nějaká důstojná péče zvířat. Jsou tam zvířata, o které není důstojně pečováno,“ prohlásil. Jde podle něj o důsledek obměny zaměstnanců. Končel trvá na tom, že o zvířata je v zoo postaráno dobře.

Ústecká zoologická zahrada přišla loni na začátku listopadu o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy zoo navštívila a kontrolovala dodržování pravidel a standardů asociace. Úplné vyloučení z EAZA by pro zoo znamenalo konec účasti na některých chovných programech. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada necelý rok. Pokud je neodstraní, přijde o členství, a tím i o možnost chovu řady atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené