Hlavní obsah

Útočník z Manchesteru je možná psychicky nemocný, policie stále nevyloučila teroristický motiv

Pětadvacetiletý útočník z Manchesteru podle policie možná trpí psychickou poruchou. (Video: Eliška Kolomazníková, Reuters)

2. 1. 10:38

Britská policie se domnívá, že muž, který na silvestra pobodal v centru Manchesteru tři lidi, trpí psychickou chorobou. Na pětadvacetiletého mladíka byla uvalena vazba na základě zákona o psychickém zdraví, informovala dnes agentura AP. Policie nicméně dál případ vyšetřuje jako terorismus.

Článek

Zadrženého útočníka vyšetřil lékař, který vyjádřil pochybnosti o mužově psychickém zdraví, uvedla manchesterská policie. „Vyšetřování protiteroristické policie nicméně pokračuje,“ zdůraznila.

Pětadvacetiletý muž, jehož totožnost policie nezveřejnila, v pondělí večer pobodal na nádraží Victoria v centru severoanglického města kuchyňským nožem tři osoby – muže, ženu a policistu. Muž a žena – oba ve věku mezi 50 a 60 lety – jsou stále v nemocnici. Policista, který utrpěl bodné zranění na rameni, byl po ošetření z nemocnice propuštěn.

Podle svědků z místa činu útočník křičel „Alláh“ a „Ať žije chalífát“. Policie se nedomnívá, že by se kromě něj na útoku podílel ještě někdo další. Zjištění toho, zda měl muž komplice, nicméně podle policie zůstává jedním z hlavních cílů vyšetřování.

Nádraží, kde k útoku došlo, leží v těsném sousedství multifunkční arény, kde se v roce 2017 odpálil Brit libyjského původu a zabil 22 lidí na koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové.

Stupeň ohrožení Británie terorismem zůstává na druhém nejvyšším stupni, který označuje situaci za „vážnou“. Atentát je tak podle zpravodajců „vysoce pravděpodobný“.