Hlavní obsah

Útočník z Manchesteru je možná psychicky nemocný, policie stále nevyloučila teroristický motiv

2. 1. 2019

Pětadvacetiletý útočník z Manchesteru podle policie možná trpí psychickou poruchou. (Video: Eliška Kolomazníková, Reuters)

Britská policie se domnívá, že muž, který na silvestra pobodal v centru Manchesteru tři lidi, trpí psychickou chorobou. Na pětadvacetiletého mladíka byla uvalena vazba na základě zákona o psychickém zdraví, informovala dnes agentura AP. Policie nicméně dál případ vyšetřuje jako terorismus.

Článek

Zadrženého útočníka vyšetřil lékař, který vyjádřil pochybnosti o mužově psychickém zdraví, uvedla manchesterská policie. „Vyšetřování protiteroristické policie nicméně pokračuje,“ zdůraznila.

Pětadvacetiletý muž, jehož totožnost policie nezveřejnila, v pondělí večer pobodal na nádraží Victoria v centru severoanglického města kuchyňským nožem tři osoby – muže, ženu a policistu. Muž a žena – oba ve věku mezi 50 a 60 lety – jsou stále v nemocnici. Policista, který utrpěl bodné zranění na rameni, byl po ošetření z nemocnice propuštěn.

Podle svědků z místa činu útočník křičel „Alláh“ a „Ať žije chalífát“. Policie se nedomnívá, že by se kromě něj na útoku podílel ještě někdo další. Zjištění toho, zda měl muž komplice, nicméně podle policie zůstává jedním z hlavních cílů vyšetřování.

Nádraží, kde k útoku došlo, leží v těsném sousedství multifunkční arény, kde se v roce 2017 odpálil Brit libyjského původu a zabil 22 lidí na koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové.

Stupeň ohrožení Británie terorismem zůstává na druhém nejvyšším stupni, který označuje situaci za „vážnou“. Atentát je tak podle zpravodajců „vysoce pravděpodobný“.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Výbuch auta s trhavinami si v Sýrii vyžádal nejméně deset životů

    Nejméně deset mrtvých a 15 zraněných si v neděli vyžádal výbuch auta naloženého trhavinami v syrském města Ar-Raj blízko hranice s Tureckem. S odvoláním na místní městský úřad a zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. Exploze poničila část nemocnice, stálo v prohlášení úřadu města, které se nachází v severozápadní Sýrii a které kontrolují povstalci podporovaní Tureckem. Turecká státní agentura Anadolu uvedla, že v „teroristickém bombovém útoku“ u hranice přišlo o život 12 civilistů.

  • Provoz na trati mezi Berounem a Zdicemi stojí

    Provoz na železniční trati mezi Berounem a Zdicemi je zastaven, vlak kvůli chybě strojvedoucího strhl v opravovaném úseku trakční vedení. Oprava může trvat podle předběžných informací až do 22:00, řekla ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Nela Friebová. Jde o vytíženou část trati, kudy jezdí vlaky například ve směru na Plzeň a Mnichov.

  • 49 tisíc lidí ve stávce. Lidé řekli automobilce dost

    Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 tisíc zaměstnanců v USA vstoupí v neděli před půlnocí do stávky. Oznámil to odborový svaz United Auto Workers (UAW). Stávka bude prvním větším přerušením práce v GM od roku 2007. Stávka podle agentury AP zřejmě zastaví výrobu GM ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA.