Hlavní obsah

Lavina zpravodajských selhání. Rusko útočilo na volby po celých USA, říká tajná zpráva

Foto: Shutterstock.com

NYT: Rusko v roce 2016 útočilo na volby po celých USA.

Reklama

26. 7. 2019 15:15

Rusko v prezidentských volbách v USA v roce 2016 zaútočilo na volební systémy ve všech 50 amerických státech a jeho agresivita byla mnohem větší, než se dosud soudilo. Uvádí to zpráva výboru amerického Senátu pro kontrolu zpravodajských služeb, o níž informoval list The New York Times. Veřejná verze senátní analýzy byla podle listu vystavena tak silné cenzuře zpravodajských služeb, že podstatné části včetně varování pro volby v roce 2020 zůstaly v tajnosti.

Článek

Zpráva plná začerněných řádků je první části souhrnného textu, který senátoři sestavili po prozkoumání 400 000 dokumentů a výslechu 200 svědků, napsal The New York Times (NYT). Další pokračování se budou týkat snah Ruska využít k ovlivňování voličů sociální sítě a analýzy zhruba 200 vazeb mezi Ruskem a příslušníky volebního týmu Donalda Trumpa.

Zveřejněná část podle NYT popisuje „bezpříkladnou úroveň aktivity (Ruska) proti volební infrastruktuře v jednotlivých amerických státech“, jejímž cílem bylo odhalit slabá místa. I když neexistuje důkaz, že by výsledky hlasování v roce 2016 Rusko měnilo, například ve státě Illinois byli ruští hackeři schopni mazat nebo měnit osobní data voličů.

Americký list připomíná, že zjištění komise přišla v den, kdy republikáni zablokovali legislativu zpřísňující bezpečnostní opatření doprovázející volby a přesunutí některých důležitých institucí z rukou jednotlivých států na federální úroveň.

Lídr většiny v Senátu Mitch McConnell, který je dlouhodobým odpůrcem takových změn, i navzdory přetrvávajícímu ohrožení tvrdí, že Kongres již udělal dost, když dal státům k dispozici 380 milionů dolarů na modernizaci volebních systémů. Zpráva je podle něj stranický dokument, který vypracovali „ti samí lidé, kteří rozpoutali konspirační teorie o prezidentu Trumpovi a Rusku“.

Podle Chucka Shumera, lídra demokratů v Senátu, se ale nejedná o stranický problém, ale „záležitost patriotismu, národní bezpečnosti a ochrany integrity americké demokracie“. Republikáni ale podle něj i tak na nebezpečí nereagují.

Zpráva výslovně nekritizuje žádnou z amerických tajných služeb, ale popisuje „lavinu zpravodajských selhání“, píše NYT. Ruské aktivity byly podceňovány, varování adresovaná jednotlivým americkým státům byla mlhavá a místní úředníci buď projevovali nečinnost, nebo se federální pomoci přímo bránili.

Senátní výbor napsal, že v současné době „jsou záměry Ruska ve vztahu k americké volební infrastruktuře nejasné“. Ruské zpravodajské služby, zejména vojenská rozvědka GRU, „mohou mít v úmyslu využít slabá místa odhalená ve volební infrastruktuře USA v roce 2016, ale z neznámých důvodů se tuto možnost rozhodly nevyužít“.

Může se tak ale stát později, což je nyní největší starostí americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), ministerstva pro vnitřní bezpečnost a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), uvádí newyorský deník ze zprávy senátního výboru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované