Hlavní obsah

Už druhý snímek vzniklý v opavské Slezské univerzitě publikovala letos agentura NASA

Foto: Petr Horálek, FÚ SU v Opavě, https://www.slu.cz/

Fotografie Mars v Býku, kterou NASA publikovala jako fotografii dne.

Reklama

4. 3. 2021 8:58

Úřad americké vesmírné organizace NASA publikoval už druhý letošní snímek Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě, tentokrát pořízený z českého území.

Článek

Na fotografii je hvězdné pole v souhvězdí Býka a Persea, jemuž dominuje jasná planeta Mars, kterou doplňují hvězdokupy Plejády a Hyády, mlhovina Kalifornie a oblaky mezihvězdné látky. Autorem fotografie nazvané Mars in Taurus (Mars v Býku) je Petr Horálek, který snímek pořídil u sečské přehrady na Chrudimsku v době vládní koronavirové uzávěry.

V té době – tedy 4. března 2021, 26 minut po půlnoci – byla planeta Mars úhlově nejblíže k hvězdokupě Plejády na dalších 17 let. Období současných protiepidemických omezení tráví Horálek na chatě v Seči-Ústupkách, z jejíhož pozemku snímek pořídil.

Použil plnoformátovou zrcadlovku se světelným objektivem umístěnou na lehké montáži, jež byla upevněná na fotografickém stativu. Před objektiv nasadil speciální filtr pro odfiltrování světelného znečištění. Nasnímal 63 minutových expozic, které pak složil do jednoho snímku, aby potlačil nežádoucí šum, a dalšími úpravami zvýraznil objekty vzdáleného vesmíru.

Na noční obloze je nyní k vidění hned několik zajímavých jevů i objektů pozorovatelných i z domova. Jedná se o jasné hvězdy a hvězdokupy, které se nacházejí v okolí souhvězdí Orion nebo – právě v tomto měsíci dobře viditelné – zvířetníkové světlo. „Těmi nejvýraznějšími jsou hvězdokupy Hyády a Plejády v souhvězdí Býka, které jsou viditelné pohodlně volným okem i z větších měst,“ uvedl Horálek.

V této oblasti se právě v tomto období nachází také planeta Mars, jejíž snímek je Horálkův už osmadvacátý, který NASA vybrala jako fotografii dne. Zároveň jde o 16. snímek dne, který vznikl na území České republiky, a z toho šestý snímek pořízený u sečské přehrady. Počátkem ledna NASA publikovala snímek opavské univerzity, který vznikl loni v prosinci během expedice do Chile za úplným zatměním Slunce.

Reklama

Související témata:

Doporučované