Hlavní obsah

V Českých Budějovicích začal Festival muzejních nocí, akce jsou i venku

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

18. 6. 2021 17:49

V Českých Budějovicích začal 17. ročník Festivalu muzejních nocí, potrvá do září. Přihlásilo se 332 institucí a 95 měst, vstupné je zdarma nebo dobrovolné. Program je rozložený do celého léta, část akcí se odehraje venku.

Článek

Loni se hodně programů zrušilo kvůli covidu, letos se provozovatelé a pořadatelé museli přizpůsobit aktuálně nastaveným pravidlům. „V tom je to určitě jiné. Festival je posunutý o měsíc, protože k 18. květnu, na mezinárodní den muzeí, ke kterému se většinou vztahovalo zahájení, nám pandemická opatření nedovolila udělat festival tak, aby splňoval smysl a účel. Program je rozložený přes celé prázdniny až do září,“ řekla předsedkyně Asociace muzeí a galerií Irena Chovančíková.

Některá města pořádala akce už v květnu. Na konci října budou poslední programy v mělnickém muzeu, vyplývá z informací pořadatelů. Podrobnosti jsou na webu. V minulých letech přilákal festival desítky tisíc lidí.

„Muzea se zařídila po svém. Dost často je to tak, že volně zpřístupnila expozice a programy nastavila tak, aby se jim lidé neshromažďovali ve větším množství na jednom místě. Část aktivit je posunutá ven, do otevřeného prostoru. Když si vezmu naše muzeum (v Hodoníně), tak jsme otevřeli navíc budovu, kde máme výstavu o soustružničení. Je to praktická ukázka řemesla a lidé procházejí mezi tím,“ uvedla Chovančíková.

Jihočeské muzeum, jež dnes hostilo národní zahájení festivalu, nabídlo koncerty, divadlo, kejklíře, ukázky dělostřelby, hry pro děti, výrobu cínových vojáčků, fotokoutek, akrobaty i ohňovou show.

K festivalu se přidávají i knihovny, památkové objekty, kostely nebo divadla. „Festival je u nás zajímavým fenoménem. Neslaví ho jenom muzea, velmi se rozrostl, málokde je tak úspěšný a bohatě navštěvovaný. Hodně nás těší, že ho slaví i celé obce, spojí se víc organizací. To je moc příjemné, že to není izolovaná záležitost, bývají to komplexní akce,“ řekla Chovančíková.

Reklama

Související témata:

Doporučované