Hlavní obsah

V jihočeské Želči mají neznámé snímky i kresby Jiřího Trnky

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

6. 9. 2020 16:03

Neznámé fotografie Jiřího Trnky, díla manželky Heleny i jeho potomků nabízí výstava, která dnes začala v Obrazárně Špejchar v Želči na Táborsku. Pod názvem Jiří Trnko, mám tě rád přináší přes 300 předmětů.

Článek

Vyšla k ní i kniha, jež zmiňuje vazby Trnkovy rodiny k jižním Čechám, přispěl do ní i principál Divadla Semafor Jiří Suchý. ČTK to řekl kurátor Pavel Šmidrkal. Výstava potrvá do 24. října.

Kolekce nabízí knihy, plakáty, ilustrace, olejomalby, loutky pro betlém, hračky i fotografie. „Jiří Trnka je pro mě celé mé šťastné dětství a čím více jeho dílo poznávám, tím větší obdiv k němu chovám. Cokoli ze svých asi devíti profesí dělal, dělal srdcem, kvalitně a úspěšně,“ řekl kurátor.

Nápad vystavit Trnkovo dílo v Želči vznikl díky tomu, že část jeho rodiny má vztah k Plané nad Lužnicí. Mají tam chatu, kterou postavil Jiří Trnka mladší. Expozice začíná vitrínou knih, jež Trnka ilustroval, včetně Zahrady. Název výstavy inspirovalo věnování, které umělci na svou fotografii napsal Jan Werich: „Jiří Trnko, já tě mám rád.“

Poprvé lidé spatří některé rodinné fotografie či kresby. Vše pochází z majetku umělcovy snachy Heleny Veselé Trnkové a dcer Zuzany a Heleny. Zaujme autoportrét i kresba manželky Heleny Chvojkové. Kurátor vystavil i její práce. „Sám mistr o ní prohlašoval, že je lepší kreslířka než on. Ani si nepředkreslovala tužkou,“ řekl Šmidrkal. Chvojková ilustrovala kromě jiných tituly Robinsonka nebo Nebreč, Lucie.

Prvně zájemci uvidí dílo architekta Jiřího Trnky mladšího. „Zdědil po svém otci úžasnou šikovnost, zručnost a nápaditost,“ řekl kurátor. V Želči jsou jeho loutky draka i vodníka, rovněž figury takzvaných kouřáků, stojanů na vánoční františky. Dále dřevěné modely mlýna, lodě a také hračky vyrobené ze skořápek kokosových ořechů. Trnka mladší navrhoval i drobný nábytek jako stolky či skříňku na dýmky. „Stanice metra Hlavní nádraží je jeho dílem, stejně jako odvětrávací věž strahovského tunelu. Byl také muzikant, jeho otec hrál na několik nástrojů,“ řekl kurátor.

Poslední část expozice patří dalším členům rodiny. Jsou to vnučka Helena Trnková, designérka, pravnučka Helena Doubravská, která fotografuje. Obrazárna připomíná i vnuka Jakuba Trnku, jenž hraje na bicí s táborskou kapelou Černý mosty, a Jiřího Trnku nejmladšího, IT manažera, který fotografuje.

Jiří Trnka (1912 až 1969) se považoval především za malíře. Největší popularitu mu přinesly ilustrace dětských knih, Broučků Jana Karafiáta nebo Hrubínova Špalíčku veršů a pohádek. Spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem stál u zrodu studia Bratři v triku. V roce 1947 založil vlastní studio, které neslo jeho jméno a víc se orientovalo na loutkové filmy. Za dvě desítky let natočil 16 loutkových filmů, pro které navrhl či vyrobil více než 130 loutek. Mnoho se jich ale ztratilo, další leží v depozitářích skryty očím veřejnosti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované