Hlavní obsah

V Nizozemsku si může osobu stejného pohlaví vzít i monarcha

Foto: Profimedia.cz

Dědička nizozemského trůnu, princezna Amalia v doprovodu svého otce, krále Viléma Alexandra Nizozemského

Reklama

13. 10. 2021 6:23

Pokud by jakýkoli nizozemský král či královna chtěli, mohou si vzít osobu stejného pohlaví. Podle agentury Reuters to řekl premiér Mark Rutte na otázku dvou poslanců z jeho liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii.

Článek

Nizozemsko se v roce 2001 stalo první zemí, která sňatky homosexuálních párů umožnila. Podle Reuters se ale předpokládalo, že to nemusí platit pro panovnickou rodinu, protože by pak nastaly komplikace s dědictvím trůnu.

Dědičkou nizozemského trůnu je nyní princezna Amalia, která oslaví v prosinci osmnácté narozeniny. Předseda vlády Rutte uvedl, že otázka ohledně manželství je „čistě teoretická“ a že by konečné slovo měl parlament, který musí s královským sňatkem souhlasit. „Kabinet si nemyslí, že by dědic trůnu nebo král měl abdikovat, pokud si bude chtít vzít partnera stejného pohlaví,“ řekl Rutte.

Korunní princezna Amalia celou záležitost nekomentovala a o jejím soukromém životě se toho ví jen málo. Očekává se, že Amalia nastoupí příští rok na univerzitu. Otázku novinářů podnítila jedna z knih o nejstarším dítěti krále Willema-Alexandera, v níž se spekulovalo o tom, co by se stalo, kdyby se Amalia rozhodla vzít si osobu stejného pohlaví a například adoptovala dítě.

Reklama

Doporučované