Hlavní obsah

V Novém Boru mohou zájemci znovu žádat dotace na čističky vody

Foto: Pexels.com

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 1. 2021 23:04

V Novém Boru na Českolipsku mohou od února zájemci znovu žádat o dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod. Program radnice otevřela už loni, byly v něm dva miliony korun, letos jen půl milionu.

Článek

Program radnice otevřela už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun. Kvůli úsporným opatřením v souvislosti s očekávaným propadem příjmů v důsledku koronaviru ho ale město muselo zrušit, přestože zájem byl velký. Letos je v rozpočtu půl milionu.

„O dotaci mohou žádat vlastníci rodinných domů a rekreačních objektů z těch lokalit, v nichž se není možné technicky napojit na veřejnou kanalizační síť. S takovým omezením se potýkají zejména lokality Pihel, Janov, Bukovany a Chomouty,“ doplnil starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). O dotaci je možné žádat pro čistírny, které už byly se souhlasem příslušných orgánů uvedeny do provozu po 1. lednu 2015.

Radnice reagovala vytvořením programu na poptávku obyvatel z okrajových částí města, kde je roztroušená zástavba a vybudování kanalizace by tam bylo příliš drahé. Podpora je podle Dvořáka vázaná například na doložení vlastnictví nemovitosti, kupní smlouvy se zhotovitelem čistírny odpadních vod, doložení skutečných nákladů a jejich uhrazení, kolaudační souhlas nebo kolaudační rozhodnutí.

Žádosti bude možné podávat do června, objem prostředků je ale omezený. Program má přispět ke zvýšení kvality odpadních vod a ochraně životního prostředí. Žadatelé mohou získat až 70 procent nákladů, které na pořízení čistírny vynaložili, maximálně ale 50 tisíc korun.

Podobné dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod poskytují už od roku 2013 v sousední České Lípě. Zhruba stejně dlouho podporují výstavbu malých čistíren odpadních vod a také přípojek na kanalizaci v Jablonci nad Nisou.

Reklama

Doporučované