Hlavní obsah

V Olomouci vzniká klub mladého diváka, propojuje kulturní instituce

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 4. 22:05

Pod vznikem klubu s názvem Arter Olomouc jsou podepsáni zástupci Moravského divadla Olomouc, studenti Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého i další významné kulturní instituce.

Článek

Členům klubu chtějí nabídnout zažít divadlo jiným způsobem či možnost setkat se s tvůrci inscenací a poznat divadelní zákulisí.

Myšlenka založit v Olomouci klub pro mladé diváky vzešla ze setkání ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše se zástupcem vedoucího katedry divadelních a filmových studií Martinem Bernátkem. Cílem je přilákat do divadel mladé publikum. „Olomouc je univerzitní město a naše divadlo má zájem na tom, aby se studenti stali nedílnou součástí divácké obce. V předchozích letech jsme vytvořili speciální studentské předplatné a klub mladých diváků by mohl být další a věřím, že atraktivní cestou, jak dostat do hlediště více středoškoláků a vysokoškoláků,“ uvedl ředitel Moravského divadla Gerneš.

Tvůrci myšlenky se inspirovali podobnými kluby i v ostatních tuzemských městech. „Shodli jsme se na tom, že by stálo za to vytvořit v Olomouci podobnou komunitu, která už dobře funguje v Praze, Brně či Plzni. Na základě této myšlenky jsme na naší katedře uspořádali seminář, během něhož studenti vytvořili koncepci, jak by klub mohl vypadat a fungovat. Jsem rád, že vznik klubu přivítala všechna olomoucká divadla,“ doplnil Bernátek.

Klub, jehož název Arter vznikl spojením anglických slov art a theatre chce svým členům například zpřístupnit vybraný program olomouckých divadel za zvýhodněné vstupné. Nabídnout chce i rozhovory s tvůrci, workshopy či prohlídky divadelních zákulisí. Členem klubu se přitom může stát každý ve věku 15 až 26 let, studium není podmínkou. Do příprav vzniku klubu se vedle Moravského divadla zapojily též další kulturní instituce v Olomouci jako Divadlo Tramtarie, Divadlo na cucky, Divadlo na Šantovce nebo Muzeum umění. Klub by se měl do budoucna rozšířit o další kulturní instituce a aktivity.

V souvislosti se vznikajícím klubem se vedení Moravského divadla rozhodlo uspořádat soutěž o podobu loga. Vyzývá především studenty, kteří by se tak sami mohli podílet na vizuální stránce, návrhy mohou zájemci poslat do 14. května na e-mail: sekretariat@mdol.cz nebo poštou na adresu Moravského divadla. Na začátku června pak Rada klubu vybere vítězný návrh, který bude použit, a jeho autor získá odměnu, uzavřel Gerneš.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované