Hlavní obsah

V papouščí zoo v Bošovicích se vylíhla mláďata vzácného amazoňana nádherného

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

19. 6. 13:27

Specializovaná papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku se opět může pochlubit mláďaty vzácného amazoňana nádherného, vylíhla se dvě. Jde o jedinou zoo na světě, která amazoňany nádherné úspěšně odchovává, a to už pátým rokem.

Článek

Amazoňan nádherný je vysoce ceněný i mezi soukromými chovateli. V bošovické zoo tento druh poprvé úspěšně odchovali v roce 2017, od té doby má pár mláďata pravidelně. Vždy šlo podle provozovatelů zoo o přirozený odchov, to znamená o odchov mláďat pod rodiči.

„O dvě mláďata se rodiče vzorně starají a jsou dobře krmena. Pohlaví mláďat zatím není známé. Než vylítnou z hnízdní dutiny, můžou návštěvníci, kromě desítky mláďat od jiných druhů, vidět loňská mláďata,“ informovala ředitelka zoo Hana Škrháková Pádková.

Papouščí zoo v Bošovicích je ojedinělá svou specializací. Veřejnosti se otevřela 1. srpna 2011 a momentálně chová více než 250 papoušků v 54 druzích od nejmenších papoušíčků po velké ary.

Zeleně a červeně zbarvený amazoňan nádherný z Jižní Ameriky dorůstá délky kolem 30 centimetrů a hmotnosti do 300 gramů. Vyznačují se značnou aktivitou. „Ve své expozici dostávají velké množství větví na okus a pro svůj obrovský temperament mají v oblibě i zavěšené houpačky z větví,“ uvedla ředitelka.

V evropských chovech se do 80. let minulého století tento druh téměř nevyskytoval, i poté zůstal vzácný. Je to i kvůli mezinárodní ochraně, povinné registraci a dalším úředním procedurám.

Zoo je asi 25 kilometrů od Brna. Jako zoologická zahrada dostala licenci pro činnost v roce 2008, veřejnosti se otevřela později. Jejím přirozeným předchůdcem byla Farma Ara, kterou založil Vlastimil Škrhák už v 80. letech. Otevřeno je do poloviny listopadu, každý den od 10:00.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Bošovice
Amazoňan nádherný

Doporučované