Hlavní obsah

V Peltově kauze se schyluje ke klíčové výpovědi. Dorazí i „dračice“

Foto: Profimedia.cz

Oba obžalovaní, Miroslav Pelta (vlevo) a Miroslav Jansta, napjatě čekají na to, s jakou strategií před soudem vystoupí obžalovaná exnáměstkyně Simona Kratochvílová.

Reklama

24. 8. 2020 7:39

Na startu chyběla. Druhého soudního kola se však stěžejní postava dotační kauzy zúčastní. Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová Seznam Zprávám potvrdila, že k soudu dorazí. Očekává se napínavé klání.

Článek

Často probírali, jak je baví hrát si s mocí a vlivem. „Tohle je tvůj život, jsi dračice. To je náš adrenalin, hrát hry a k tomu ta chemie. Je to jeden velkej blázinec,“ líčil Miroslav Pelta své spojenkyni Simoně Kratochvílové v tajném bytě v centru Prahy. Slova zachytily odposlechy.

Od té doby uplynulo přes tři a půl roku. Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR a někdejší náměstkyně ministryně školství mezitím kvůli podezření z machinací se sportovními dotacemi dostali předvolání na lavici obžalovaných. V pondělí se opět sejdou, tentokrát u Městského soudu v Praze. A bude to – Peltovými slovy – pořádný adrenalin.

Očekává se napínavá právní bitva. V prvním červnovém kole Kratochvílová u soudu chyběla. Je to především ona, kdo podle vyšetřovatelů zneužil své úřední pravomoci a porušil povinnosti při správě cizího majetku.

Pokud by svou roli v případu chtěla umenšit a rozostřit, má de facto jedinou šanci: ukázat politicky směrem výš – tedy na svou tehdejší nadřízenou, ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Stejně důležité bude, jak se vyjádří k rozhovorům s Peltou, které zaznamenaly nastražené mikrofony při jejich schůzkách v Peltově konspiračním bytě.

Proto se napjatě očekává, kdy a s čím Kratochvílová u soudu vystoupí. Seznam Zprávy zjistily, že exnáměstkyně se k soudu chystá již v pondělí. „Myslím, že se dostavím a že se tam uvidíme,“ řekla redakci.

Podle informací Seznam Zpráv v uplynulých měsících změnila své advokáty s cílem pozměnit strategii své obhajoby. „Nechala bych to až na pondělí,“ nechtěla v pátek prozradit bližší podrobnosti.

O čem je kauza Pelta

Bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu obžaloba viní ze čtyř různých trestných činů včetně podplacení a navedení ke zneužití pravomoci. Hrozí mu až 12 let vězení.

Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou, dostával k zákulisním informacím o rozdělování dotací. Společně pak údajně proces ovlivňovali ve prospěch nejen FAČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

Obžalována je i Kratochvílová a spolu s ní i šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Čekání na ministryni

K soudu by se v příštích dnech měla v roli svědkyně dostavit i exministryně a současná místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Bude záležet na tom, kolik hodin zabere výstup Kratochvílové.

Na její i Valachové pohledy na případ je zvědavý další z obžalovaných Miroslav Jansta. „Doufám, že se s podáním dalších svědectví ukáže, že jsme nedělali nic protiprávního, že o našich jednáních věděla i paní ministryně,“ řekl Seznam Zprávám předseda České unie sportu (ČUS).

Jansta i Pelta se do ministryně kriticky pustili už v prvním červnovém soudním klání. „Paní Valachová sama neudělala nic, všechno předala Simoně Kratochvílové. S Kratochvílovou spolu bydlely, krásně si rozuměly,“ uvedl před soudem Pelta. „Kdyby se paní Valachová nestyděla říct, jak to bylo, nemuseli jsme tu být. Ona o všem věděla. Říkala mi: Všechno vím, všechno vím, Simona mi všechno řekla,“ doplnil Jansta.

Valachová označila jejich slova za lživá. V reakci na jejich vystoupení u soudu napsala i článek na svém blogu, kde oznámila, že u soudu různé okolnosti vysvětlí. „Zdržovala jsem se proto všech reakcí na překrucování faktů i na nehorázné výmysly, které se opakovaně objevovaly. Nechala jsem bez komentáře také kdovíjak uniklé části odposlechů a mnoho naprostých lží, které v jakýchsi vlnách zaplavovaly české weby, tištěné noviny i televize,“ napsala v textu.

Téma, které se u soudu bude v příštích dnech a týdnech s vysokou pravděpodobností rozebírat, je povaha vztahu mezi Kratochvílovou a Valachovou. Proč? Aby soud zjistil, nakolik mohla ministryně o dění kolem své náměstkyně (ne)vědět.

Pelta v červnu vztah výše uvedených žen charakterizoval jako velice blízký.

„Ten byt na Senovážném náměstí jsem platil já. Na nějaké účely, o kterých nechci mluvit. Objednávala to jedna holka z FAČR, ale platil jsem to celou dobu já. Simona Kratochvílová bydlela u Katky Valachové, pak jim ale řekl ministr ze sociální demokracie, takový brejlatý, to je jedno, že už to takhle dál nejde a chystá se na ně mediální útok. A tak se Simona musela den ze dne vystěhovat od Katky. Tak mi volala, že je průser. A já jí ten byt nabídl. Ona mi za to platila nájem,“ pronesl někdejší šéf FAČR.

Valachová s jeho slovy vůbec nesouhlasila. „Jsou lži a jsou ubohé lži. Žádnou ,společnou domácnost‘ jsem s náměstkyní Kratochvílovou neměla. A proč mohla jistou dobu užívat část služebního bytu resortu školství, to ráda vysvětlím u soudu,“ bránila se exministryně.

Nafta, nebo benzin?

Jisté je, že je pojilo pracovní pouto. Od září 2014 se sešly na Úřadu vlády v legislativní sekci, odkud si v červnu 2015 Valachová – už coby ministryně školství – přivedla hned několik náměstků. Kratochvílová se tehdy stala ředitelkou kabinetu, což bývá pro ministra ta nejbližší osoba v resortu. Rok poté už byla Kratochvílová náměstkyní pro sport.

O vztahu mezi Kratochvílovou a Valachovou mohou leccos napovědět odposlechy, které policie nasbírala na přelomu let 2016 a 2017 při monitorování Peltova bytu v centru metropole. Lze očekávat, že Valachová i část obhajoby budou jejich význam bagatelizovat s tím, že si Pelta a Kratochvílová vymýšleli, přeháněli, spekulovali.

Oba si často lámali hlavu nad politickou budoucností ministryně. Sami ovšem přiznávali, že ne o všech zákulisních „piklech“ Valachová ví. „Je to naše parťačka, jen o tom neví,“ poznamenal jednou Pelta. Kratochvílová přitakávala: „Přesně jsi to vystihl!!! Já mám variantu pomoct ve všem ministryni maximálně, ale už pak být bez ní. Další volební období s ní už nechci. Asi chápeš. Musíme z ní udělat ministryni spravedlnosti.“

Z Peltových slov vyplynulo, že mu u Valachové scházely větší politické zkušenosti. „Udělám pro její zvolení ne 100 procent, ale 1 000 procent. Nemám rád prohry, cítím se jako součást její rodiny, jen ona nám musí dát aspoň trochu svých emocí najevo… Je neuchopitelná, nejasná. Nevíš, jestli je s tebou, nebo proti tobě. Jestli jede na naftu, nebo benzin,“ vysvětloval Pelta své spojenkyni.

V únoru 2017 Kratochvílová psala i Miroslavu Janstovi, že je potřeba politicky na Valachové zapracovat. „Paní ministryně musí být ministryní spravedlnosti. Musí. Celý Kazachstán o tom mluvila. Plánuje, těší se na to. ANO jí to samo nabídlo,“ psala Kratochvílová šéfovi České unie sportu.

Jansta i Pelta měli obavu, že Valachová by se politicky odchodem z ČSSD odstřelila. Jak ale píšeme o několik odstavců níže, Valachová odmítá, že by kdy měla v plánu přestoupit do koaličního hnutí ANO.

Strach o děti

Pelta s Kratochvílovou v souvislosti s Valachovou řešili nejenom politiku, ale i záležitosti osobnějšího rázu – konkrétně bydlení. Na přelomu let 2016 a 2017 se Kratochvílová od Valachové odstěhovala. Náměstkyně šla bydlet k Peltovi do jeho pražského bytu. Vyšetřovatelé mají zato, že ze strany Pelty šlo o formu úplatku pro náměstkyni, která mu měla na oplátku pomáhat s lobbováním za dotace pro vybrané sportovní kluby.

Valachová potvrdila, že situace na přelomu let 2016 a 2017 se vyhrotila, kvůli čemuž chtěla dle svých slov z politiky odejít. Roli podle ní hrál zvyšující se tlak na její osobu a rodinu.

„Platí, že na přelomu let 2016 a 2017 pokračovala mediální kampaň proti mně a objevovaly se také hodně ošklivé věci na sociálních sítích. V lednu 2017 to dospělo tak daleko, že jsem se začala obávat o bezpečnost dětí. Policie mé obavy vyhodnotila jako opodstatněné a výsledkem byla skoro půl roku trvající policejní ochrana mých dcer. A ano, je fakt, že z toho důvodu jsem před náměstkyní Kratochvílovou (a několika dalšími spolupracovníky) mluvila o tom, že odejdu úplně z politiky a vrátím se k profesi právničky,“ napsala exministryně na svém facebookovém profilu.

Trojici Pelta, Jansta a Kratochvílová pak za jejich „povídačky“ na nahrávkách odsoudila. „Bála jsem se o děti. Co si o tom obžalovaní Kratochvílová, Jansta a Pelta povídali a jak o tom spekulovali, to jsem se dozvěděla až za pár měsíců z odposlechů, které mi policisté pustili během vyšetřování kauzy. Tyto odposlechy mne skutečně zbavily všech iluzí o těchto lidech a o postupech, k jakým byli ochotni sáhnout,“ dodala.

Do toho, jak tomu všemu ve skutečnosti bylo, by nyní měly vnést světlo soudy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované