Hlavní obsah

Video z Plané, kde hořel sklad propan-butanu

Záběry požáru v Plané na Tachovsku, kde vybuchovaly propan-butanové lahve (video: Jan Šrotýř).

 

Reklama

30. 6. 2017 18:19

V Plané na Tachovsku hořel sklad propan-butanových lahví.

Článek

V Plané na Tachovsku v pátek několik hodin hořel sklad propan-butanových lahví. Vznikly desítky řetězových výbuchů. Zdravotníci ošetřili dvě osoby, jeden člověk na místě zemřel. Sdělili to záchranáři a policie. Z okolních domů bylo evakuováno zhruba 20 lidí, uvedla mluvčí tachovské policie Dagmar Jiroušková. Oheň, který podle velícího důstojníka hasičů Pavla Musila způsobil škody za miliony, byl nahlášen po desáté hodině.

Ve skladu bylo zhruba 500 tlakových lahví, z nich bylo jen zhruba sto prázdných. Podle Jirouškové jich explodovaly desítky; místní napočítali do 11:30 asi 90 výbuchů. Kusy lahví létaly podle Musila až 80 metrů daleko. Na místo přiletěl ve 12:10 policejní vrtulník, který oheň zhruba tři hodiny monitoroval. Občané z okolí byli přesunuti do bezpečné vzdálenosti, byla zastavena doprava v Nádražní ulici a dvě hodiny nejezdily vlaky.

„Ošetřili jsme jednoho muže s lehčím zraněním, který byl poté ponechán na místě. Druhý muž utrpěl postinhalační trauma a po ošetření jsme ho odvezli na internu nemocnice ve Stodě. Nebyl ale ohrožený na životě," uvedl mluvčí krajské záchranky Martin Brejcha. Při zásahu se zranil jeden hasič, který byl s úrazem nohy převezen do nemocnice ve Stodě.

Hasiči ještě bomby lokálně ochlazují proudy vody a monitorují teploty termokamerou, včetně sousedního skladu tlakových lahví s acetylénem. „Prostor budeme zabezpečovat i přes noc a budeme vyprošťovat tělo osoby, která, bohužel, při události zahynula," řekl Musil. Sklad patří soukromému podnikateli.

„Je celý zničený, spousta lahví vybuchla. Zničená byla ještě přilehlá dílna a garáž, kde byla plnírna technických plynů, a kompletní vybavení," uvedl Musil. Podle Jirouškové se nyní čeká, až se bude moci ochlazené místo ohledat včetně místa nálezu mrtvé osoby. V sobotu ráno tam dorazí experti z Technického ústavu požární ochrany, kriminalisté a vyšetřovatelé hasičů. Zajistí stopy a teprve pak určí příčinu požáru.

Na záběry přímo z místa se podívejte v úvodním videu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Propan-butan

Doporučované