Hlavní obsah

V Zoo Hodonín chovají nové drápkaté opičky

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 10. 2020 22:13

V Zoo Hodonín začali chovat nový druh - drápkaté opičky tamaríny sedlové. Jde o čtyři bratry, zoo ještě shání nepříbuznou samici. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.

Článek

Opičky se v zoo zabydlují od poloviny října, přijely z plzeňské zoo. „Všichni jsou to sourozenci, jeden se narodil v roce 2018, další jsou dvojčata z roku 2019 a poslední je z letošního ledna,“ uvedla zooložka Lenka Štursová. Zoo shání nepříbuznou samičku, chce vytvořit chovný pár.

V novém domově tamaríny po příjezdu čekala zrekonstruovaná a vymalovaná ubikace s novým topením, osvětlením i budkami. „Přijeli ve večerních hodinách každý ve své bedýnce. Zprvu si pomalu zvykali na nové prostředí a trávili hodně času v budce,“ popsala Štursová. Nyní se opičky podle ní už osmělily a užívají si i ve větvích. Lidé je ale zatím nemohou spatřit, zoo je zavřená kvůli opatřením proti šíření koronaviru stejně jako další zařízení.

Zoo Hodonín chová tamaríny léta, tento druh je však novinkou. „V nejbližší době máme navíc v plánu ukončit chov tamarínů pinčích, poté budou tamaríni sedloví, jejichž domovinou je Jižní Amerika, jedinými drápkatými opičkami v naší zoo,“ doplnila zooložka.

Tamarín sedlový žije v Ekvádoru na rozvodí Orinoka a vytváří řadu poddruhů. Přítoky Orinoka vymezují určitá území a v každém z nich se vytvořil díky specifickým podmínkám jiný poddruh. Vzájemně se někdy značně liší. Jako všechny drápkaté opičky obývají tamaríni nízké polohy deštného pralesa. Živí se převážně hmyzem, rostlinnými šťávami a ovocem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované