Hlavní obsah

V 93 letech zemřela vždy rozesmátá Luba Skořepová

Luba Skořepová

Reklama

24. 12. 2016 8:53

Ve věku 93 let zemřela v pátek herečka Luba Skořepová. Odchod emeritní členky Národního divadla potvrdila její přítelkyně Helena Váňová.

Článek

Luba Skořepová během své kariéry na české první scéně vytvořila na 160 rolí. Více než stovku dalších ztvárnila ve filmu a v televizi. Nezapomenutelné jsou mimo jiné její role v seriálech Šípková Růženka, Náměstíčko, Náves, Příkopy či Cukrárna. Léčitelku, která vyrábí zázračné lektvary, ztělesnila ve filmu Tomáše Vorla Cesta z města.

Lubu Skořepovou diváci znali jako neúnavnou herečku. Na scéně Národního divadla se poprvé objevila už v roce 1945 ve Vančurově hře Učitel a žák a členkou činohry pak byla 65 let. „Když ve ‚zlaté kapličce' vystoupila poprvé, byla to zkrátka ještě novostavba," uvedl již dříve s nadsázkou její kolega David Prachař.

Luba Skořepová.

Hostovala však i na dalších scénách. Například v Divadle v Řeznické, kde 16 let slavil úspěchy její ženský trojobraz Mydlibaba a ty druhé. Na stejném jevišti uvedla monodrama Pomluva, přibližující život francouzské královny Marie Antoinetty, jak se o něm v učebnicích nikdo nedočte. Další role ztvárnila v Městských divadlech pražských. Hrála i v divadlech Metro a U Valšů. Ještě před dvěma lety stála na scéně tří divadel.

Skořepová se narodila v Náchodě jako Libuše, ale odmalička byla pro každého Luba. Když v září 2013 slavila Skořepová devadesátiny, věnovala jí činohra ND reprízu Našich furiantů, kterou sledovala jako divák. Když ji před přestávkou kolegové Ondřej Pavelka a David Prachař vyvolali před oponu, odtajnila, jak to je ve skutečnosti s jejím věkem. „Ani jsem nevěřila, že mi bude tolik. Víte, jsem z Náchoda a tam byla porodní bába, která pila rum. Když jsem se narodila, byla prý láhev skoro prázdná. A tak mě napadlo, že do matriky napsala něco jiného," rozesmála tehdy celé hlediště.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované