Hlavní obsah

Ve středověku tady stávaly hradby, teď Ostrava vrátí cennému místu důstojnost

Foto: město Ostrava

Takto bude po obnově vypadat Farská zahrada.

Reklama

16. 4. 2020 10:31

Historicky cennou lokalitu v centru nechá zrenovovat město Ostrava. Farská zahrada za biskupstvím v blízkosti kostela svatého Václava a navíc v prostoru, kde ve středověku stávaly městské hradby, je dnes v ostudném stavu.

Článek

„Plocha podél Střelniční ulice za biskupstvím dlouho chátrala, poslední roky byla navíc zdevastovaná od projíždějících vozidel soukromé společnosti, která parčík používala pro vjezd do svého dvora. Na to, že se nacházíme v úplném centru města, v blízkosti kostela svatého Václava a navíc v prostoru, kde ve středověku stávaly městské hradby, je současný vzhled místa opravdu nedůstojný,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Kromě zděného opevnění, jehož zbytky jsou zde stále patrné, sloužil prostor také jako zahrada u fary, ovocný sad a od roku 1966 do roku 1989 jako expoziční plochy areálu ostravského výstaviště.

„Protože jsme vycházeli z archivních záznamů, chtěli jsme některé funkce původní Farské zahrady zachovat. V 19. století sloužila jako ovocný sad, proto tady budou vysazeny i okrasné ovocné jabloně,“ doplnila Šebestová.

Zahradu město rozdělí na dvě části. Výše položený úsek bude slunečný s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm. Ve spodní části bude sad – nabídne více stinných ploch. Spojujícím prvkem se stane terasa umístěná pod platanem, jež bude chránit jeho kořenový systém. Terasa bude navázaná na stávající opěrné zídky a schodiště, které budou rekonstruovány a osazeny zábradlím.

„V zahradě bude nová zeleň, odstraníme zničené zpevněné plochy a vyměníme je za mlatové, doplníme nový mobiliář. Inspirovali jsme se parky v jiných městech, například v Litomyšli, klášterní zahradou v Příboře i anglickými nebo francouzskými miniparčíky s nízkým plůtkem s brankami. Bude se jednat o úplně nové pojetí parku. I přesto, že bude více klidový a sloužit má k odpočinku, mohou se v něm konat i menší společenské akce. S úpravami Farské zahrady začne firma v druhé polovině dubna, na realizaci má třicet týdnů,“ dodala náměstkyně.

Doubledeckery v Ostravě.

V celé zahradě budou nové lavičky, stojany na kola, odpadkové koše a chytré osvětlení. V horní části vysadí solitérní listnatý strom zelkova, podobný jilmu, se střídavými dvouřadými jednoduchými zubatými listy. Lidé využijí rovněž pobytový trávník, který snáší nízké sekání a pohyb uživatelů. Může tedy sloužit pro piknik a odpočinek. Na dětském hřišti bude pítko.

Ve spodní části vysadí 24 kusů okrasných ovocných jabloní. Kvetou na jaře velkými vonnými bílými květy a později vytváří v průměru zhruba 3 centimetry velká, jasně červená jablka, která drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptactvo.

Přeměna ostravských jatek.

Zahradu obklopí nízké oplocení s uzamykatelnými vstupními brankami. Vytvořeno bude z průhledných kovových tyčových prvků, zděné části podobné hradební zdi a z části ze zeleně. Ve dne bude park veřejnosti přístupný, v noci se bude zamykat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované