Hlavní obsah

Vicepremiér Hamáček tají schůzky s Číňany. „Máme společné cíle,“ říká k tomu šéf Sněmovny Vondráček

Jan Hamáček se s čínskými zástupci setkává opakovaně.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

18. 7. 2019 9:05

Čína si nyní oficiálně stěžuje na chování pražských politiků.

Článek

Ve chvíli, kdy Čína tlačí na české politiky kvůli primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi a jeho cestě na Tchaj-wan, zvolil vicepremiér vlády a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček výrazně vstřícnější postoj k říši středu. Několikrát se v posledních měsících podle zjištění Seznamu sešel s čínskými delegacemi. Jen se tím nechlubí.

Naposledy pozval Hamáček do Prahy delegaci města Tchien-ťin jménem ČSSD. Minulý týden tak dorazil i člen vedení Komunistické strany Číny nebo tamní tajemník. Podle pekingských zdrojů se tentokrát bavili hlavně „o úspěších projektu tzv. Nové hedvábné stezky”. Jaké dohody podepsali, není jasné. U setkání byl i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Jinou skupinu z Pekingu vítala ve Sněmovně šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

Zatímco českým médiím bylo setkání utajeno, agentura Nová Čína napsala: „Na pozvání České strany sociálně demokratické navštívila Českou republiku ve dnech 8. až 11. července komunistická delegace vedená Li Chung-čungem, členem politbyra KS Číny a stranickým tajemníkem města Tchien-ťin. Postupně se setkali s předsedou Poslanecké sněmovny České republiky Radkem Vondráčkem, předsedou ČSSD a prvním vicepremiérem České republiky Janem Hamáčkem a generálním tajemníkem KSČM a prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem. Delegace se zúčastnila slavnostního podpisu dohod o spolupráci mezi Českou republikou a městem Tchien-ťin.” Čínský vládní web také odvysílal reportáž. V českých zdrojích ani na sociálních sítích zmíněných politiků žádnou zmínku o návštěvě najít nejde.

Hamáček se schůzkami nijak veřejně nechlubí a na opakované žádosti o rozhovor nereaguje. Červencová návštěva pro něj ale není jediná. Už v květnu v Praze mluvil se stranickým tajemníkem Če-Ťiangu.

„Když vynecháme to, že nikdo z českých médií o tom nereferoval, tak ten problém je v tom, že zástupce českého státu, vicepremiér přijímá stranickou delegaci z čínského města,” upozorňuje na nesoulad minimálně v protokolu Filip Jirouš z think tanku Sinopsis. „Takto legitimizujeme čínskou Komunistickou stranu Číny a jejich politiku a čistky, které nejsou úplně v pořádku,” namítá Jirouš.

ČSSD v čínském objetí

Současný šéf ČSSD mezi sociálními demokraty nijak nevyčnívá. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka nebo někdejší volební manažer strany Jaroslav Tvrdík do čínských služeb otevřeně vstoupili. Sobotka lobbuje za BTL Medical Technologies. Tvrdík je zase hlavní tváří čínských investic v Česku a působí tak třeba jako předseda představenstva fotbalové Slavie. Vztahy s Číňany udržuje také Jiří Paroubek nebo poslanec Jan Birke.

Vábení politiků a udržování kontaktů sinologové čtou ze strany komunistického režimu jako investici do budoucna. „Cílem je, aby v případě potřeby měla čínská strana ochotné partnery v České republice,” připomíná kontext profesorka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Vondráček: Máme stejný cíl – prosperující, demokratickou Čínu

Se stejnou delegací jako Hamáček se potkal i předseda Poslanecké sněmovny ČR Radek Vondráček (ANO). Tvrdí, že to byla v podstatě náhoda. Zaskakoval prý za prezidenta Miloše Zemana. Seznamu řekl, že setkání u něj trvalo asi dvacet minut i s tlumočením. Bavili se o tzv. Hedvábné stezce. On sám to bral jako příležitost otevřít cestu pro české podnikatele.

„Zástupci regionu a Číny přišli s tím, že chtějí spolupracovat a navázat na konsenzus mezi našimi prezidenty,” řekl Vondráček. „Zmínili rozvoj spolupráce, svoje cíle. Tedy že Čína má být prosperující, stabilní demokratickou zemí. Já jsem říkal, že stejný cíl máme v Česku,” uvedl. Se sankcemi vůči Číně a obchodní válkou podle Vondráčka nemůžeme souhlasit. Poškodit to totiž může naši ekonomiku.

Radek Vondráček o návštěvě čínské delegace.Video: Veronika Neprašová, Seznam Zprávy

Zatímco Češi se zdají být vstřícní – Čína utahuje šrouby. Svědčí o tom depeše, kterou získal týdeník Respekt. Kvůli cestě pražského primátora na Tchaj-wan Peking zrušil připravovanou pátou leteckou linku do Česka, o které na jaře mluvil prezident Zeman.

„Nový český velvyslanec v Číně Vladimír Tomšík, bývalý viceguvernér ČNB, proto požádal čínskou stranu o schůzku, na které chtěl negativní kroky Číny vysvětlit. Po dvou týdnech čekání jej místo odpovídající šarže přijala řadová pracovnice čínského ministerstva zahraničí,” píše týdeník v aktuálním vydání.

A právě na tuto cestu reagovalo nyní oficiálně čínské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Prahu, aby nenarušovala dobré česko-čínské vztahy.

Bezpečnostní informační služba dlouhodobě varuje před prorůstáním čínského vlivu u nás. Riziko špionáže je podle ní extrémně vysoké.

Reklama

Doporučované