Hlavní obsah

Vichřice má už čtyři oběti, část domácností je stále bez proudu

Vichřice má už čtyři oběti, část lidí je nadále bez proudu.

 

Reklama

31. 10. 2017 13:11

Čtvrtou známou obětí vichřice Herwart je osmdesátiletý houbař. Zabil ho padající strom stejně jako další tři lidi. Stále také kvůli popadaným stromům nejezdí některé vlaky. V šesti krajích nadále platí kalamitní stav. Počtem obětí se nedělní vichřice vyrovnala orkánu Kyrill z roku 2007.

Článek

Muž zemřel v neděli odpoledne u Veliše na Benešovsku, potvrdila dnes ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Dříve potvrzenými oběťmi jsou mladá žena z Třebíčska, třiaosmdesátiletý muž z Jičína a muž z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Jičínská radnice dnes kvůli možným pádům stromů varovala lidi před vstupem do parků, na hřbitovy a do lesů.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zvýšil odhad škod z nedělní vichřice na 1,4 milionu metrů krychlových poškozeného dřeva z původního jednoho milionu. Jde asi o 1,4 milionu stromů. Nejvíce poškozené jsou lesy v Karlovarském kraji a na Vysočině.

Vichřice v neděli přerušila dodávky elektřiny ke zhruba půl milionu odběratelů energetické firmy ČEZ. Ještě dnes ráno zůstávalo bez proudu přes 11 tisíc odběratelů a bez napětí bylo 450 distribučních trafostanic, popsala situaci mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

V šesti krajích dál platí kalamitní stav. Energetici ho již v pondělí večer odvolali v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, v dalších regionech budou podle ČEZ zřejmě kalamitní stavy postupně odvolávány během dneška.

Škody odhaduje ČEZ předběžně na desítky milionů korun. Na odstranění následků vichřice stále pracuje asi tisícovka zaměstnanců společnosti i subdodavatelských firem. „I když se nám daří domácnosti připojovat, práce jdou nyní pomalu. Následkem deště i sněžení je terén velmi podmáčený a máme problém se s těžkou technikou k poruše dostat,“ doplnila mluvčí.

Pojišťovny již mají nahlášeny škody za stovky milionů korun. Vítr poničil i některé památky. Podle Národního památkového ústavu utrpěly především parky a zahrady u objektů ve správě úřadu. Škody památkáři zatím vyčíslují. Největší - okolo 200 tisíc korun - hlásí pražské pracoviště úřadu v ulici Na Perštýně, kterému vítr poničil střechu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované