Hlavní obsah

Video z destrukce: V Malajsii zválcovali na 1 000 zařízení na těžbu bitcoinů

Bez komentáře: V Malajsii rozdrtil na parkovišti u policejního ředitelství silniční válec zabavená zařízení na těžbu kryptoměn. Zátah provedla policie proti nelegálním odběratelům elektřiny.Video: dayakdaily, Youtube.com

 

Reklama

21. 7. 2021 11:25

Malajsijská policie při zátahu proti nelegálnímu odběru elektřiny ve spolupráci s elektrárenskou společností Sarawak Energy zabavila 1 069 zařízení na těžbu bitcoinů.

Článek

Tato zařízení se rozhodly úřady zničit tak, že je rozložily na parkovišti u policejního ředitelství a silniční válec je rozdrtil. Video z akce zveřejnil místní zpravodajský server Dayak Daily a za necelý týden si získalo popularitu na sociálních sítích. Celková hodnota zničených zařízení činila 5,3 milionu malajsijských ringgitů (27,3 milionu korun).

Policie zabavila zařízení při šesti různých raziích, které se uskutečnily od února do dubna kvůli podezření z krádeže elektřiny. Policie se rozhodla zařízení raději rozbít než prodat. Například Čína zabavená zařízení prodává v aukcích.

Zástupce policejního komisaře Hakemal Hawari televizi CNBC řekl, že těžaři zřejmě ukradli elektřinu za dva miliony USD (43,5 milionu korun).

Takzvaná těžba kryptoměn je energeticky náročný proces, při kterém vznikají nové bitcoiny. Když lidé těží, znamená to, že musejí vyřešit složitý matematický problém za pomoci vysoce specializovaného počítače. Provoz těchto strojů na plný výkon spotřebovává velké množství energie, což může ohrozit lokální energetické sítě.

Těžba kryptoměn v Malajsii není nelegální, platí tam ale přísné zákony týkající se spotřeby energie. Těm, kdo manipulují s elektrickým vedením, hrozí podle zákona o dodávkách elektřiny pokuta až 100 000 ringgitů (přes 515 tisíc korun) a pět let vězení.

Cambridgeské centrum pro alternativní finance odhaduje, že Malajsie se na celosvětové těžbě bitcoinů podílí ze 3,44 procenta. To ji řadí mezi deset největších těžařských destinací.

Reklama

Doporučované