Hlavní obsah

Výzva: Viewegh zlehčuje závažný zločin, znásilněné ženy označuje ve svém textu za krávy, říká právník Houdek

8. 10. 2018

Houdek: Spousta žen obtěžování nenahlásí. Vieweghův text je špatně. (Video: Seznam.cz)

To nejhorší bylo to brutální zlehčování tak závažného zločinu jako je znásilnění. Je to něco hrozného, protože pan Viewegh ve svém textu zlehčuje chování, které je trestné. Označil tu ženu dokonce za severoamerickou krávu, tvrdí právník a lektor kurzů sebeobrany Pavel Houdek.

Článek

„Není to pouze o jednom fejetonu. Pokud přistoupíme na to, že se nic nestalo a kluci tohle dělají, tak to ovlivňuje nazírání celé společnosti. Stává se i to, že oběti znásilnění nenahlásí tyto činy,“ pokračuje Houdek ve Výzvě Renaty Kalenské v kritice textu spisovatele Viewegha, který napsal fejeton pro server Lidovky.cz. V něm Viewegh tvrdí, že je rád, že se narodil v zemi, kde mohl na své vrstevnice sáhnout.

Houdek v rozhovoru přiznává, že společnost v České republice je rozdělená a týká se to i debaty o sexuálním obtěžování. „Ta atmosféra není dobrá. Je to vidět v souvislosti s debatami o kampani #MeToo, kdy tento trestný čin je zveličován a říká se, že si někdo jenom šáhl a vlastně se vůbec nic nestalo. Vede to opravdu k tomu, že pachatelé jsou nepotrestaní a unikají spravedlnosti,“ tvrdí.

„Je to téma, které rozděluje společnost. Když se nad tím zamyslíte, tak každý má ve svém okolí ženu. Nikdo nechce, aby někdo ženy osahával. Jak by ti lidé reagovali, kdyby jejich patnáctiletá dcera doma řekla, že ji osahávají,“ ptá se v rozhovoru Houdek.

Pavel Houdek je i lektorem kurzů sebeobrany, kde učí ženy a muže vyhnout se obtěžování: „Když se řekne sebeobrana, tak si lidé představí skupinu lidí v kimonu. Mnohem důležitější je, jak se mají chovat, aby k tomu útoku vůbec nedošlo. Učíme je, jak se bránit. Na prvním místě je potřeba si uvědomit hranice a přistoupit na to, že se ozvu a nenechám si některé věci líbit. Okolí nebude vždy na vaší straně, za to získáte tu svobodu pustit si do svého okolí jenom toho, koho chcete.“

Je debata o sexuálním obtěžování vyhrocená? Jak se dívá na některé výroky představitelů této země o ženách? Je špatné označit #MeToo za kampaň? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Pořad Výzva sledujte každý všední den od 21:30 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Seznam Zprávy i na Facebooku.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.