Hlavní obsah

Přehledně: Kam smíte bez roušky a nová pravidla pro koncerty a kina

Tisková konference vlády. (Video: ČTK, ČTK)

 

Reklama

1. 6. 2020 18:19
aktualizováno • 2. 6. 2020 7:21

Vláda zrušila zastropování nájmů a oznámila další rozvolňování opatření.

Článek

Vláda od 8. června zrušila omezení provozu pro venkovní restaurační zahrádky a povinnost používat roušky u bazénů. Do divadel, koncertních sálů a kin budou lidé chodit dál s rouškou, kabinet ale zrušil pravidla pro rozsazení návštěvníků. Pravidla pro relaxační prostory a dětské koutky v obchodních centrech budou zachována.

Od 8. června se také nebudou muset testovat pracovníci v sociálních službách a maximální počet lidí na hromadných akcích stoupne na 500, informovala po pondělním jednání vláda.

Vláda také rozhodla, že od stejného data navýší limity pro počty návštěvníků zoologických zahrad, botanických zahrad a arboret na 250 lidí na hektar, dosud jich mohlo být 150. Limit v sobotu pražská zoo vyčerpala už dopoledne. Od 15. června vláda plánuje na podobných místech zrušit limit úplně.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na Twitteru uvedla, že po ukončení nouzového stavu přestalo platit omezení pohybu lidí a situace na trhu s byty se vrací k normálu. Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit.

„Rušíme stropy na nájmy. Během nouzového stavu byl problém sehnat si nové bydlení, proto jsme lidem dali záruku, že jim náklady na bydlení neporostou. Omezení pohybu už ale skončila a prohlídky bytů již zase probíhají. Vracíme se k normálu,“ uvedla Schillerová na sociálních sítích během jednání kabinetu. Tiskový odbor ministerstva doplnil, že nové nařízení vlády nabude účinnosti den po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů.

„Cílem moratoria bylo ochránit nájemníky v době snížené mobility obyvatel, kdy byly omezeny možnosti prohlídek a stěhování. V tuto chvíli již pohyb osob není omezen, prohlídky bytů probíhají, a k dalšímu trvání cenového moratoria tak už není důvod,“ uvedlo ministerstvo. Podle úřadu nehrozí ani zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi, který si nyní může volně vybírat z široké nabídky bytů k pronájmu.Při zmrazení cen v druhé polovině dubna vláda uvedla, že moratorium bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Avizovala současně, že ho případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné. Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce roku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované