Článek
Prohlášení, které indická odnož hnutí zveřejnila, informuje, že organizace propustila své zaměstnance a pozastavila probíhající kampaň. Důvodem pro zmrazení bankovních účtů organizace indickou vládou má být podezření z porušení pravidel zahraničního financování.
„Jde o nejnovější krok ze strany indické vlády v neustálém pronásledování organizací bojujících za lidská práva,“ cituje agentura Reuters zprávu. Podle členů Amnesty International jsou daná obvinění neopodstatněná a původ takového jednání ze strany úřadů přikládají svému zpochybňování vládní nečinnosti a jejích excesů.
Bankovní účty organizace měly být zmrazeny už 10. září, agentura AP ovšem informuje, že dosud nedošlo k potvrzení těchto informací úřady země. Podle výkonného ředitele Amnesty India Avinashe Kumara byly účty odstaveny v důsledku výzev skupiny k vládní transparentnosti a odpovědnosti ohledně „závažného porušování lidských práv během nepokojů v Novém Dillí a Kašmíru“.
Není to poprvé, co hnutí informovalo o tom, že se indická vláda zaměřuje na jeho činnost. V roce 2018 provedly tamní úřady razii přímo v jeho kanceláři. V roce 2016 zase organizace čelila obvinění z pobuřování poté, co hinduističtí nacionalisté nesouhlasili s diskuzí ve městě Bengalúru o porušování lidských práv v Kašmíru. Dané obvinění bylo staženo až o tři roky později.
Pobočka Amnesty International v Indii se zaměřuje zejména na dění právě ve sporné oblasti Kašmír. Indické úřady pravidelně obviňuje z porušování lidských práv a vydala hned několik zpráv o probíhajícím konfliktu v daném regionu. V roce 2019 zástupci organizace dokonce svědčili před Výborem pro zahraniční věci USA o tamním používání nadměrné síly a mučení.
Kašmír
Indie a Pákistán si nárokovaly Kašmír od vypuknutí války po rozdělení subkontinentu Brity v roce 1947. Pohraniční šarvátky dlouho vytvářely nestabilitu v jižní Asii.
Oba úhlavní rivalové také vedli tři války o Kašmír, kde ozbrojení povstalci po desetiletí vzdorovali indické nadvládě, přičemž mnoho muslimských Kašmírců podporovalo cíl rebelů sjednotit území, ať už pod pákistánskou nadvládou, nebo jako nezávislou zemi.
Indie obvinila Pákistán, že tam v průběhu desetiletí podněcoval násilí, což Islámábád popírá. V průběhu let byly v konfliktu zabity desítky tisíc civilistů, rebelů a vládních sil.
Poslední velký útok militantů v indické části Kašmíru se odehrál v roce 2019, kdy byly zabity desítky indických bezpečnostních pracovníků. Po tomto útoku zahájila Indie leteckou bitvu, která se zastavila těsně před totální válkou.
Oznámení o zastavení činnosti přichází v době, kdy kritici obviňují indického premiéra Naréndru Módího a jeho hinduistickou nacionalistickou vládu ze stále častějších zákonů na umlčení aktivistů za lidská práva, intelektuálů, filmařů, studentů a novinářů.
Kritici se také nechávají slyšet, že pod Módího vládou se Indie stává notoricky netolerantní a její zásahy proti disentu mají nebývalý rozsah. Premiérova strana se totiž nebojí jednat s odporem železnou pěstí a kritiky označuje za „antinacionalisty“, píše AP.
Jedinou zemí, kde organizace Amnesty International byla dosud nucena zastavit svou činnost, je Rusko.