Hlavní obsah

Vlevo dole: Volbám chybí jednoznačný souboj, vůbec to nejiskří

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Klíčové televizní debaty v minulosti dokázaly výrazně ovlivnit volby a politici se v nich ukazovali rádi.

Reklama

1. 9. 12:00
Článek

K předvolební atmosféře neodmyslitelně patří televizní debaty a duely. Jaký je dnes jejich význam? Považují je sami politici za důležité, nebo už raději s voliči komunikují přes sociální sítě? A dokážou ještě střety na obrazovce rozhodnout volby? Téma pro aktuální epizodu politického podcastu Vlevo dole.

Předvolebních televizních utkání nás letos čeká opravdu hodně. Tradičnímu obsáhlému vysílání veřejnoprávní České televize objemem konkuruje komerční CNN Prima News. Zrovna dnes večer se tam v debatě střetne premiér a lídr ANO Andrej Babiš s předsedy Pirátů Ivanem Bartošem, lidovců Marianem Jurečkou a ČSSD Janem Hamáčkem.

„Význam televizních debat se minimálně změnil. Ještě v 90. letech to byla vzácnost, neexistoval internet a byly jen tři televizní stanice. Dnes vidíme inflaci předvolebních debat, jednotlivé diskuse se v tom množství mohou trochu ztratit,“ míní Lucie Stuchlíková.

I tak politici přiznávají, že jejich význam dnes nechtějí podcenit a na debaty se většinou důkladně připravují. Mimo jiné proto, že televizi jako hlavní zdroj informací pořád vnímají miliony diváků, tedy voličů.

Expert na průzkumy veřejného mínění Jan Herzmann také upozorňuje na absenci přímého střetu v současných debatách. Dnes koukáme na diskusi zástupců devíti stran a hnutí, takže to celé ztrácí základní náboj střetu, což přirozeně oslabuje význam debat.

„Postrádáme jednoznačný souboj o premiérské křeslo, protože obhájce Babiš má dva vyzyvatele – Petra Fialu a Ivana Bartoše. To je situace, jež nenabízí ono jiskření, které jsme sledovali mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem v 90. letech nebo ještě o dekádu později mezi Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem,“ dodává Václav Dolejší.

Vrátí se časy, kdy si aktéři debat nadávali do lovců sekretářek či tlumočnic? A myslí zákon o předvolební kampani na youtuberku Alenu Schillerovou? To se dozvíte v čerstvé epizodě Vlevo dole. Pusťte si ji v přehrávači v úvodu článku nebo na naší nové platformě Podcasty.cz.

A připomínáme: přijďte ve středu 8. září v 19 hodin na pivo s Vlevo dole do Skautského institutu na pražské Kampě. Budeme živě natáčet speciální epizodu, volit nového českého premiéra a možná přijde i nějaký starý.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Poslouchejte každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované