Hlavní obsah

Nákladní auto vjelo v Jeruzalémě do davu vojáků, řidiče na místě zastřelili

Teroristický útok v Jeruzalémě.

 

Reklama

8. 1. 2017 15:23

Čtyři vojáci na místě zemřeli, dalších 15 je zraněných. Podle policie šlo o teroristický útok.

Článek

Palestinec najel v Jeruzalémě s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších asi 15 je zraněných. Podle izraelských médií byl pachatel na místě zastřelen. Mluvčí jeruzalémské policie prohlásila, že šlo o teroristický útok.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že vše nasvědčuje tomu, že útočník podporoval Islámský stát. Podle webu listu Times of Israel se tak vyjádřil při návštěvě místa útoku. „Víme, že tu máme sérii útoků, a mohla by tu být mezi nimi souvislost, od Francie po Berlín, a nyní v Jeruzalémě," řekl premiér.

Podle prvních informací by útočníkem měl být Fádí Kanbár, který bydlel ve čtvrti Džibál Mukábir v arabské části Jeruzaléma.

Řidič si vybral místo pro útok nedaleko promenády Armon Hanaciv na jihu města. Najel v plné rychlosti do hloučku vojáků, kteří právě vystupovali z autobusu. Pak ještě podle očitých svědků couval v zjevné snaze přejet co nejvíce lidí, než byl nakonec zneškodněn. Média zveřejnila fotku předního skla vozidla, které řídil, s mnoha průstřely.

„Je to teroristický útok," řekla v rozhlase mluvčí policie s tím, že na zemi ležela roztroušená těla. Policie oficiálně incident takto zatím nekvalifikovala. Mezi mrtvými jsou tři ženy a muž, všichni ve věku kolem 20 let.

Podle šéfa policie Roniho Alšeicha pocházel pachatel z arabské čtvrti východního Jeruzaléma a bydlel prakticky nedaleko místa činu. Doposud nebyl v hledáčku policie. Alšeich řekl novinářům, že nemůže vyloučit, že se útočník nechal inspirovat podobným incidentem v prosinci na vánočním trhu v Berlíně, kde jiný pachatel zabil kamionem 12 lidí.

„Je samozřejmě možné, že byl ovlivněn sledováním televize, ale je obtížné se dostat do hlavy každého jednotlivce a stanovit, co ho ponouklo. Není ale pochyb o tom, že tyto věci mají vliv," řekl Alšeich.

Fotografie prostříleného předního skla náklaďáku:

Incident podle všeho souvisí s více než rok trvající sérií násilných útoků Palestinců na Izraelce, kterých se pachatelé většinou dopouštějí noži. Několikrát bylo už ale jako zbraň použito také vozidlo. Od října při podobných incidentech přišlo o život přes 230 Palestinců a 40 Izraelců.

Útok oslavovalo radikální palestinské hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Jeho mluvčí Fauzí Barhúm hovořil podle agentury Reuters o požehnaném hrdinském činu namířeném proti izraelské okupaci a zločinům Izraelců proti Palestincům.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované