Hlavní obsah

Vojtěch: Vakcína Pfizer pro děti od dvanácti let má být dostupná v září

Foto: vláda.cz

Adam Vojtěch.

Reklama

13. 6. 2021 14:52

Procesem registrace pro skupinu dětí od dvanácti let nyní prochází vakcína od společnosti Moderna, kterou už nyní dostávají praktičtí lékaři.

Článek

Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od dvanácti let. Teď se soutěží distributor, který by to mohl zajistit. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který se dnes nechal očkovat proti koronaviru v ústeckém velkokapacitním očkovacím centru.

Registrovat se nyní mohou k očkování proti onemocnění covid-19 lidé ve věku od šestnácti let. „Termín pro očkování skupiny 12 plus ještě nemáme. Musíme obsloužit všechny ty, kteří čekají ve frontě 16 plus, a bude také záležet na dodávkách vakcín, protože ještě nemáme potvrzené dodávky od firmy Pfizer na červenec,“ uvedl Vojtěch.

Jak připomněl praktický lékař pro děti a dorost a člen České vakcinologické společnosti Daniel Dražan, i dětem vakcína poskytuje ochranu před potenciálně závažným průběhem onemocnění a před úmrtím. „V prvních měsících letošního roku byl covid-19 bezkonkurenčně nejčastější infekční a vakcínou preventabilní příčinou dětských úmrtí, covid-19 zabil pět dětí,“ řekl lékař Seznam Zprávám.

Ve skupině mezi dvanácti až šestnácti lety je podle Vojtěcha zhruba 400 000 až 500 000 lidí. „Pfizer je jediná zatím určená vakcína pro tyto děti a ta bude aplikovaná do konce léta v těchto velkokapacitních centrech. Od září předpokládáme, že by měla být dispozici praktickým lékařům pro děti a dorost, teď se soutěží distributor, který by to mohl zajistit,“ uvedl Vojtěch.

Procesem registrace pro skupinu dětí od dvanácti let nyní prochází vakcína od společnosti Moderna, kterou už nyní dostávají praktičtí lékaři. Pokud bude schválena pro tuto věkovou skupinu, mohli by jí praktici očkovat ještě před koncem prázdnin.

Na první dávku vakcíny proti covidu čeká nyní podle Vojtěcha řádově několik stovek tisíc lidí. V ústeckém velkokapacitním centru naočkují denně zhruba tisíc osob. „Mladých lidí chodí hodně, víc než čtyřicátníků,“ řekla ČTK Markéta Svobodová, hlavní sestra ústecké Masarykovy nemocnice, která má centrum na starosti. Výjimečně podle ní přicházejí lidé ve věku nad 70 let.

Reklama

Související témata:

Doporučované