Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Olomouckém kraji drtivě vládlo volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2025 hnutí ANO (38,7 %), oproti předešlému hlasování výrazně navýšilo náskok před koalicí Spolu, která těsně přesáhla hranici 20 %. Na třetím místě skončila SPD Tomia Okamury s 9,4 %, v těsném závěsu byli s velmi podobným výsledkem Starostové. Sečteno je 100 % hlasů, volební účast v kraji je 68,6 procenta, asi o čtyři procentní body vyšší než v roce 2021.
Rozdíl se ukázal také v preferenčních hlasech. Končící ministr práce a sociálních věcí i lídr Spolu v kraji Marian Jurečka (KDU-ČSL) získal necelých 10 tisíc přednostních hlasů, před čtyřmi lety to bylo přes 14 tisíc.
Výsledky voleb 2025 v Olomouckém kraji
V Olomouckém kraji v roce 2021 zvítězilo hnutí ANO, které získalo téměř 30 %. Koalice Spolu dosáhla na 24,5 %, třetí uskupení PirSTAN 12,3 %. Mandát tak připadl 12 poslancům, pětice z nich byla z hnutí ANO, mezi nimi také Ladislav Okleštěk nebo Jaroslav Faltýnek. Volební účast tehdy činila 67,4 %.
Výsledky podle okresů
Volební výsledky se letos v jednotlivých okresech mírně lišily, ale vítězem zůstalo hnutí ANO ve všech okresech.
Jeseník
Jesenicko bylo největší baštou hnutí ANO v tomto kraji, získalo tam 42,8 % hlasů. Koalice Spolu se musela spokojit s pouhými 18 % a třetí SPD získala 12,2 %.
Šumperk
Také na Šumpersku jasně zvítězilo ANO. Dostalo přes 41,2 % hlasů, druhá koalice Spolu obdržela 18,5 % hlasů, třetí příčku s 9,9 % těsně uhájili Starostové před SPD.
Olomouc
Pouze na Olomoucku hnutí ANO v tomto kraji nepřesáhlo 40 procent. Konkrétně tu zvítězilo s necelými 34,9 % hlasů, druhá koalice Spolu získala 22,6 %. Třetí Starostové obdrželi 10,6 %. Také v tomto regionu zazářil olomoucký primátor Miroslav Žbánek, který v preferenčních hlasech přeskočil i lídra ANO v kraji a exministra obrany Lubomíra Metnara.
Prostějov
Také tady se hnutí ANO do poslední chvíle pohybovalo okolo zisku 40 % a dostalo 39,8 %, druhá koalice Spolu zapsala jen poloviční výsledek – konkrétně 19,7 %. Třetí je s 10,4 % SPD.
Přerov
Ještě drtivější výhru Babišovo hnutí zapsalo na Přerovsku, bralo 41,3 % hlasů. Koalice Spolu získala 18,1 % hlasů, třetí SPD přesáhla 10,1 % odevzdaných hlasů.
Porovnání výsledků voleb v Olomouckém kraji v letech 2025 a 2021
Výsledky voleb do PS v Olomouckém kraji – 2025
Volební účast: 68, 61 %
- ANO: 38,72 % (6 mandátů)
- Spolu: 20,14 % (3 mandáty)
- SPD: 9,43 % (1 mandát)
- STAN: 9,36 % (1 mandát)
- Piráti: 7,33 % (1 mandát)
- Motoristé: 6,64 % (1 mandát)
Mandát získalo 13 poslanců z kraje.
Výsledky voleb do PS v Olomouckém kraji – 2021
Volební účast: 64,69 %
- ANO: 29,77 % (5 mandáty)
- Spolu: 24,54 % (4 mandáty)
- Piráti + STAN: 12,35 % (2 mandáty)
- SPD: 12,24 % (1 mandát)
Mandát získalo 12 poslanců z kraje.