Hlavní obsah

Boj o krajany. Vláda staví známé tváře, podle Babiše zneužívá cesty do zahraničí

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Byť opozice korespondenční volbu kritizovala, po hlasech ze zahraničí začíná nyní také pošilhávat.

Kampaň na korespondenční volbu sílí. Česká diplomacie do ní nasadila známé tváře ze světa sportu, modelingu i umění. O hlasy krajanů ale bojují i politici na svých cestách. K nelibosti opozice. „Dělají si kampaň zadarmo,“ tvrdí.

Článek

Z více než šesti set tisíc Čechů, kteří dlouhodobě pobývají v cizině, by mohlo podle odhadů na podzim volit české zákonodárce kolem osmdesáti tisíc osob. Pokud ale budou o novince, tedy korespondenční volbě, vědět. Příklad sousedního Slovenska dokazuje, jak zásadní je informovanost. Když totiž Slovensko zavedlo korespondenční volbu – mimochodem před více než dvěma dekádami – využil ji jen nepatrný zlomek Slováků žijících v zahraničí. Obdobný scénář chce Česko vyloučit. Vládní i opoziční politici se hodlají utkat o každý možný hlas.

Ministerstvo zahraničí odstartovalo informování o korespondenční volbě symbolicky už 4. února na Den Čechů v zahraničí. První „výkop“ udělala architektka Eva Jiřičná, která ve videu zveřejněném na sociálních sítích Ministerstva zahraničí i zastupitelských úřadů novinku vychvaluje. Po ní se přidaly další osobnosti, které mají s delším životem v zahraničí zkušenost.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Jednou z propagátorek korespondenční volby je i architektka Eva Jiřičná.

Nechybí například podnikatelka Alena Šeredová žijící léta v Itálii, či kajakář Vavřinec Hradílek, který jezdí na několikaměsíční tréninkové pobyty na Nový Zéland, odkud by jezdil prezenčně volit až na generální konzulát do Sydney. Mezi dalšími je i influencer Janek Rubeš, modelka Taťána Kuchařová či fotografka Alžběta Jungrová.

Krajané natáčejí videa

Vedle známých jmen ale na krajany promlouvají i studenti či „běžní“ Češi, kteří v zahraničí pracují a žijí. „Krajanky a krajani dostali od ambasád a generálních konzulátů základní vodítka a sami – nebo s pomocí ambasády – natočili videa, která jsou velmi autentická. Postprodukci videí zajistili zaměstnanci MZV a stážisté. V tuto chvíli máme 60 videí, která se na sociálních sítích velvyslanectví i krajanských spolků postupně objevují,“ potvrdila redakci mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Volební novinku vychvaluje na sítích i kajakář Vavřinec Hradílek.

Před začátkem léta, tedy jakmile už volby budou vyhlášeny, chystá rezort podle ní další videa, která ukážou praktický postup při jednotlivých krocích, které v souvislosti s volbou musí občan podniknout. „Pokud jde o rozpočet, všechno pokrýváme v rámci našich běžných komunikačních činností,“ doplnila.

Babišova kritika vládních výhod

Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš nicméně vládu za kampaň tepe. „Fialova vláda si dělá kampaň na korespondenční volbu z peněz daňových poplatníků. Zapojili známé Čechy ze zahraničí, aby říkali, jak je korespondenční volba super,“ rozohnil se Babiš.

Vládní strany jsou podle něho ve výhodě i tím, že mnohem častěji podnikají zahraniční služební cesty, tudíž mají šanci se na krajany více napojit a získat jejich hlasy. Podle Babiše jim s tím navíc pomáhá i prezident Petr Pavel, který při svých zahraničních cestách často s krajany o volbách promlouvá.

Počet krajanů jako lákadlo

O stále častějších cestách vládních politiků do zemí s větší koncentrací českých krajanů se mluví i v politických kuloárech. Posledním příkladem je chystaná cesta ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky do Švýcarska, kde žije podle odhadů MZV na padesát tisíc českých krajanů.

Komunikaci s krajany nevynechává na svých cestách ani šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Setkávám se s Čechy během svých návštěv v zahraničí a vím, že situaci v Česku mnozí intenzivně sledují,“ sdělila Seznam Zprávám.

Obavy svého šéfa Andreje Babiše, který se opřel do kampaně MZV i do vládních politiků, nicméně všichni jeho spolustraníci nesdílejí. „Krajané jsou inteligentní lidé a sami si zhodnotí správnou volbu. A jelikož mají vysoko na žebříčku hodnot svobodu, věřím, že i hnutí ANO krajany osloví. Ostatně intenzivně komunikujeme právě hodnotová témata,“ uvedl pro Seznam Zprávy poslanec Radek Vondráček, který má v ANO na starosti právě komunikaci s krajany.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Komunikaci s krajany má v ANO na starosti Radek Vondráček.

Každopádně místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že hnutí nic nepodceňuje. „Byli jsme proti korespondenční volbě, ale nehodláme fňukat. Jsme nejsilnější politický subjekt v zemi a musíme vyhrát i přes korespondenční volbu. Proto jsme v zahraničí velmi aktivní a vysvětlujeme krajanům, že nesmí skočit vládě, která má nejmenší důvěru od revoluce, na lep,“ řekl redakci s tím, že více k aktivitě prozradí právě Vondráček, který to má v gesci. Ten ale na další dotazy Seznam Zpráv neodpověděl.

V řeči minulých čísel

Při posledních sněmovních volbách nebyla korespondenční volba ještě možná, pokud chtěli Češi žijí v zahraničí volit, museli hlasovat pouze na na 110 zastupitelských úřadech. Toho využilo zhruba 13 200 z nich. Nejvíce hlasů ze zahraničí dostala v roce 2021 tehdejší koalice Piráti a Starostové (50,47 procent hlasů), následovaná koalicí Spolu (34,26 procent). Hnutí ANO obdrželo necelých pět procent, SPD 2,19 procent.

V loňském prezidentském klání využilo možnost hlasování v zahraničí rekordních 23 tisíc občanů. Jsou to ale stále jen čtyři procenta ze všech potenciálních voličů v zahraničí.

Největší české diaspory se nacházejí v Británii, Německu, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září nebo první víkend v říjnu 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované