Článek
Když ve Sněmovně kterýkoliv novinář osloví Jaroslava Faltýnka s dotazem nebo s žádostí o rozhovor, uslyší totéž odmítnutí: „Rád, moc rád, ale určitě ne o politice, to už mě tolik nezajímá. Jedině o mých obrazech, o malování. Teď zas budu mít výstavu, přijeďte se podívat,“ odpoví poslanec s blahosklonným úsměvem. „Říkají mi mazal z Hané,“ směje se a vytáhne telefon, kde na fotkách pyšně ukazuje svá poslední díla.
Od Faltýnka, který je v Poslanecké sněmovně nepřetržitě od roku 2013 už třetí volební období, je to upřímné vyznání. Parlamentní politika už někdejšího mocného a klíčového muže po Babišově boku opravdu moc nebere. Vždyť v jednacím sále skoro není vidět ani slyšet.
V aktuálním čtyřletém období, které se chýlí ke konci, promluvil u pultíku na pouhých osmi schůzích - a to se jich doposud konalo rekordních 146. Horší v klubu ANO je už jen poslanec a starosta Přerova Petr Vrána, který za řečnickým pultem vystoupil dokonce jen šestkrát.
Když už se Faltýnek přece jen k sněmovnímu mikrofonu vypravil, většinou šlo jen o krátké procedurální připomínky o jedné větě. Více se rozpovídal jen dvakrát.
Nejprve při projednávání policejní žádosti na vydání Andreje Babiše ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. A pak u zákona, který měl kvůli rychlému růstu cen potravin omezit monopoly v potravinářství, což se nelíbilo mateřskému Agrofertu. Jinak mlčel.
„Dívám se, jak to dělají Alena s Karlem“
Mýlí se ale každý, kdo by čekal, že se třiašedesátiletý Faltýnek po těchto slabých parlamentních výkonech nebo po všech podezřeních kolem ovlivňování veřejných zakázek definitivně stahuje z politiky.
Jaroslav Faltýnek je na čtvrtém místě kandidátky ANO v Olomouckém kraji, v němž hnutí v minulých volbách získalo téměř 30 procent hlasů a pět sněmovních křesel. Má tudíž velkou šanci obhájit poslanecký mandát - přestože dává ostentativně najevo, že ho to v lavicích na Malé Straně nebaví.
„Já jsem se spíš jen trošku stáhnul ze hřiště a jsem v roli diváka, který to pozoruje. Dívám se, jak to dělají Alena s Karlem,“ zní další typická Faltýnkova odpověď v narážce na aktivní místopředsedy ANO Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka.
Uvnitř poslaneckého klubu se Faltýnek těší slušné podpoře. Mnozí kolegové vzpomínají na jeho „přátelský“ styl řízení frakce, zatímco se jim zajídá současný učitelský mód Aleny Schillerové vyžadující od každého stoprocentní účast a aktivitu na schůzích.
„Role kolegy Faltýnka v klubu dnes spočívá v tom, že když zaskřípou nějaké vzájemné vztahy, tak se na něj kolegové obracejí, on to umí dát dohromady, každého vyslechne,“ říká první místopředseda ANO Karel Havlíček.
Významný zákulisní hráč
Zřejmě i proto skutečnost, že za pultíkem s mikrofonem skoro nepromluvil, ještě neznamená, že Faltýnek je automaticky na odpis. Všechny strany včetně ANO mají pro své poslance přidělené role, které jim sedí: Sněmovní frontmany hlásající velké vzkazy voličům, bitkaře provokující konkurenční tábor nebo bezejmenné dříče pracující mimo kamery na zákonech ve výborech.
A pak také mají nezbytné zákulisní hráče, jakkoliv to zní jako klišé, kteří se pohybují a pracují mimo hlavní bitevní pole. Právě tady je silný Jaroslav Faltýnek se svou pověstí šíbra a zároveň žoviálního strýce, který se dokáže domluvit s každým. A to je také důvod, proč ho předseda ANO Andrej Babiš - i přes spoustu výhrad - z předního místa kandidátky nakonec nevyškrtl.
Lídři hnutí tuší, že po říjnových volbách nebude snadné sestavit koaliční vládu. Zvlášť v situaci, kdy je Babiš se všemi rozhádaný. To jsou pak chvíle, kdy se muž s kontakty u konkurence hodí. A Jaroslav Faltýnek to umí leckde - třeba u Stačilo!, kde se má podílet na obnovených jednáních se sociálními demokraty.
„Já jsem o schopnostech pana Faltýnka domluvit cokoliv s kýmkoliv už slyšela legendy, ale nemohu posoudit, protože já osobně jsem s ním nikdy nejednala,“ krčí rameny šéfka KSČM a jedna z hlavních tváří Stačilo! Kateřina Konečná.
Mohl by také pomoci s SPD, protože lídři Andrej Babiš a Tomio Okamura se ani nejsou schopni společně bavit. To by mohli nahradit právě Faltýnek s prvním místopředsedou SPD Radimem Fialou, spojencem z Prostějova, byť ani jejich vztahy už nejsou, co bývaly.
Andrej Babiš se zkrátka nedokáže ani nechce zbavit Faltýnka, který mu stál dlouhé roky po boku - jak v byznysu při expanzi Agrofertu, tak v politice při zakládání a rozjezdu ANO. V předchozím volebním období se však rozhádali.
Šéf ANO ho tehdy klepnul přes prsty, když měl pocit, že Faltýnek to s kontakty s byznysem už přehání. Šlo hlavně o vliv na zakázky v dopravě, u Českých drah a Správy železnic, v České poště nebo třeba ovlivňování tendru na dálniční mýtné.
Po konfliktu s předsedou Faltýnek postupně přišel o výsadní postavení - post šéfa poslaneckého klubu ANO i křeslo prvního místopředsedy hnutí. A dokonce v roce 2017 musel do Sněmovny poníženě kandidovat mimo svůj region, na Vysočině.
Andrej Babiš po odstřižení Faltýnka od byznysu po něm chtěl, aby se staral jen o to, o co má. Tedy aby sháněl u konkurenčních stran hlasy pro menšinový Babišův kabinet v různých hlasováních ve Sněmovně. Což byli nejčastěji komunisté a SPD, občas i ODS nebo lidovci.
Šlo mu to náramně - a v ANO vědí, že po volbách by se takové schopnosti zase mohly docela dobře hodit.