Hlavní obsah

ODS oslovila exprimátora Svobodu, aby vedl kandidátku Spolu v Praze

Foto: ODS (via Flickr.com)

Pokud kývne, měl by se poslanec ODS a exprimátor Bohuslav Svoboda ucházet o post pražského primátora.

Reklama

1. 3. 2022 13:46

Pražská koalice Spolu finišuje s hledáním svého kandidáta. Favoritem je Bohuslav Svoboda.

Článek

Pražští občanští demokraté vybrali, koho chtějí jako svého kandidáta na primátora. Má jím být poslanec Bohuslav Svoboda, který již v letech 2010 až 2013 v čele Prahy stál a vede ODS do voleb pravidelně od roku 2010.

Seznam Zprávám to potvrdilo několik politiků z koalice Spolu s tím, že už by se na jméně nemělo nic měnit, jen ještě musí projít oficiálním schvalovacím kolečkem. Po úspěchu v loňských parlamentních volbách, kdy Spolu v Praze získala 40 procent, jde ODS, TOP 09 a lidovci do voleb společně i do komunálních voleb v hlavním městě.

Svoboda nabídku potvrdil, řekl ale, že si ještě vzal zhruba týden na rozmyšlenou. „Abychom si dohodli jasné podmínky, vyčkejte,“ sdělil Seznam Zprávám.

Koalice Spolu pro letošní volby na pražskou radnici hledala původně nadstranického kandidáta. Již závěrem loňského roku Seznam Zprávy napsaly, že nabídku zvažoval i bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. K dohodě nakonec nedošlo.

Následně začali občanští demokraté – jako nejsilnější strana koalice Spolu – hledat kandidáta ve svých řadách. Původně padala jména jako současný poradce premiéra pro digitalizaci státní správy Zdeněk Zajíček nebo starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Podle informací Seznam Zpráv byl ve hře i současný starosta Radotína Karel Hanzlík. Nakonec ale kývl na nabídku přeci jen obecně známější Bohuslav Svoboda, který letos oslavil 78 let.

Na Bohuslava Svobodu vsadila pražská ODS poprvé, když hledala někoho, kdo ji vyvede z krize po aférách jejího tehdejšího primátora Pavla Béma. Ačkoliv komunální volby v „pobémovském“ období vyhrála v hlavním městě TOP 09, Svoboda se díky dohodě se sociálními demokraty stal primátorem. Proti takové koalici se ale zvedla vlna nevole v řadách veřejnosti a lidé chodili demonstrovat i na zastupitelstvo.

Po necelém roce Svoboda koaličního partnera přece jen změnil a z vlastní iniciativy ČSSD vyměnil za TOP 09. Nakonec ale byl sám ve stejném roce vyměněn Tomášem Hudečkem (TOP 09) a od té doby je ODS v opozici.

Reklama

Doporučované