Hlavní obsah

V Ústeckém kraji se objevilo podezření na kupčení s hlasy

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

23. 9. 2022 12:57

V Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem se objevilo podezření na kupčení s hlasy ve volbách. Uvedl to server Romea. Policie uvedla, že přijala několik oznámení, kterými se zabývá.

Článek

Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Také se kvůli tomu kromě jiných obcí opakovaly i v Krupce.

„Podle našich informací se lidé nabízející 300 korun za hlas pro jednu ze stran pohybují na sídlišti Maršov v Krupce, a stejně tak je o nákup hlasů chudých Romů zájem v Teplicích. Náznaky toho, že probíhá ovlivňování voleb, máme i z ústeckého chudinského sídliště Mojžíř,“ uvedl pro server Romea.cz místní aktivista Miroslav Brož.

Podle něj je uplácení chudých a nevzdělaných voličů v přímém rozporu s ústavními hodnotami, nebezpečím pro demokratický systém a policie nestíhá zadavatele, organizátory ani terénní koordinátory uplácení. Případy Brož policii oznámil.

Policie u volebních místností

V celém kraji policie přijala několik podnětů a oznámení, které mohou souviset s nadcházejícími volbami.

„Konkrétní obce, kterých se týkají, nebudeme specifikovat, aby to neohrozilo průběh prověřování, nicméně můžeme konstatovat, že se týkají téměř všech okresů v kraji. Obecně lze říci, že se podněty týkají například umělého navyšování počtu občanů v některých obcích, údajného kupčení s hlasy, výskytu falešných předvolebních letáků nebo odstranění předvolebních letáků,“ uvedl mluvčí krajské policie Daniel Vítek.

V ulicích a u volebních místností budou na dodržování bezproblémového konání voleb dohlížet policisté v uniformách i kriminalisté. Spolupracovat budou podle Vítka také s volebními komisemi.

Volební kalkulačka pro komunální volby 2022

Plánujete jít k obecním volbám? S volební kalkulačkou Seznam Zpráv a sdružení KohoVolit.eu zjistíte, které strany či hnutí budou nejlépe reprezentovat vaše názory a postoje.

V minulosti se volby opakovaly

Před čtyřmi lety kriminalisté zasahovali přímo ve volební místnosti ve čtvrti Krásné Březno v Ústí nad Labem. Zapisovatelka nahlásila policii případ, kdy najednou přišlo zhruba 30 voličů, kteří obvykle o volby zájem nemají. Navíc je údajně k volební místnosti přivezl automobil.

Policie nakonec případ odložila. Návrh na opakování voleb v Ústí nad Labem soud zamítl stejně jako všechny další stížnosti v Ústeckém kraji. V roce 2014 soud nařídil opakování voleb kvůli kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku a v Chomutově. Volby se opakovaly také v Krupce.

V Moldavě na Teplicku vedení obce před letošním hlasováním ze seznamu voličů vyškrtlo téměř 50 lidí, a to kvůli údajnému účelovému nahlášení trvalého bydliště. Věcí se zabývá policie.

Reklama

Doporučované