Hlavní obsah

Vše v pořádku – kraj prověřil smlouvy na „analýzy hudebních festivalů“. Komu šly miliony, ale neřešil

Foto: Vojtěch Blažek

Kraj hejtmanky Pokorné Jermanové předložil závěry prověřování, jak byli na krajském úřadu zaměstnáváni externisté.

Reklama

24. 6. 2019 20:14

Audit, jak Středočeský kraj utrácel miliony za externí smlouvy, má čtyři stránky. Vůbec neřeší, proč a komu úřad platil za „monitoring hudebních festivalů“ nebo „poskytování zpětné vazby“.

Článek

Třetího dubna tohoto roku svolali středočeští radní za ANO novináře, aby jim oznámili: krajský úřad nechá prověřit všechny podezřelé smlouvy s externími zaměstnanci.

Odehrálo se to týden poté, co Seznam zveřejnil, že v roce 2017 Středočeský kraj platil anonymním externistům desítky tisíc měsíčně – například za „analýzy hudebních festivalů“, za „poskytování zpětné vazby“, za přehledy „vánočních zvyků“ nebo za neurčité administrativní práce a monitoringy médií.

Interní auditoři úřadu nyní předali závěrečnou zprávu z kontroly. Zní: Vše bylo v pořádku, nikdo nic neporušil.

Zprávu o čtyřech stranách (z nichž dvě tvoří úvodní hlavička a přehled základních informací o prověrce) Seznam získal. Plyne z nich, že auditoři úřadu se vůbec nezabývali podstatou kauzy. Tedy tím, proč kraj utratil za tyto práce celkově pět milionů, co najatí lidé udělali a jak kvalitně. A ani tím, kdo vlastně externisté jsou.

Auditoři prověřovali pouze „procesy“. To znamená, zda přibližně 30 smluv úřad uzavřel podle zákona a vnitřních předpisů.

„Proces při využívání externích zaměstnanců formou DPČ a DPP při plnění pracovních úkolů pro Středočeský kraj probíhá v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb. zákoník práce a Pokynem ředitele Krajského úřadu Středočeského kraje č. 10/2018 pro personální práci,“ zní závěr auditorů.

Auditoři pouze konstatují, co je potřeba k tomu, aby mohl úřad – podle vlastních pravidel – zaměstnat někoho takzvaně „na dohodu“. Například že se musí řádně odůvodnit, proč je nutné takového pracovníka přijmout. A pak kontrolovat, jestli se v souvislosti s takovým zaměstnancem vyplňují řádně všechny dokumenty.

„Audit vlastně neříká vůbec nic. Já chci vědět, komu se za tyto práce zaplatilo a jestli byly vůbec potřeba,“ reagoval Martin Macháček, člen kontrolního výboru za opoziční hnutí STAN.

Martin Macháček žádá tyhle informace z pozice zastupitele, avšak nedostal je. „Jsem připravený to řešit až u soudu,“ říká zastupitel.

Foto: Vojtěch Blažek

Výkaz práce jednoho z pracovníků.

V dokumentu se auditoři jen lehce dotkli toho, proč se vlastně smlouvami zabývají. „V současnosti bylo vyhodnoceno jako jedno z největších rizik poškození dobrého jména Středočeského kraje,“ podotkli.

Seznam v dubnu zveřejnil přehledy uzavřených smluv a výkazů práce těchto externistů, které si najala přímo kancelář spadající pod hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Jména pracovníků byla v dokumentech začerněna, zbyla pouze jejich osobní čísla. I tak šlo však z dokumentů například vyčíst, že zaměstnanec číslo 5676, vykazoval „analytickou činnost“, „PR výstupy“, „analytiku“ nebo „government relations“. Za 30 tisíc měsíčně.

Mezi smlouvami je i vytváření „koncepčních a analytických materiálů“ a dalších činností za 75 tisíc měsíčně, jiný zaměstnanec bral 44 tisíc za spravování sociálních sítí a vytváření foto a videoobsahu. Další mimo jiné sepisoval PR analýzy za 30 tisíc.

V přehledu se objevuje také úředník monitorující časopisy středočeských spolků s odměnou 20 tisíc měsíčně. Skoro žádné takové časopisy však neexistují.

Nebo už zmíněný pracovník pro sledování hudebních festivalů. V přehledu smluv má jako předmět činnosti „vyhodnocování akcí KÚ/CR, podpora při organizaci společenských akcí a eventů, příprava a realizace komunikačních strategií, analýza dopadů PR akcí, monitoring činností ostatních krajů“. S odměnou 45 tisíc měsíčně.

Navíc tyto smlouvy byly podepsány jako dohoda o pracovní činnosti. Což je fakticky poloviční úvazek, maximálně 20 hodin práce týdně.

Středočeský kraj dlouhodobě nechce odtajnit jména pracovníků ani to, co vytvořili. V prvním případě vedení kraje říká, že chrání jejich soukromí a že nedali se zveřejněním souhlas. Když pak Seznam žádal podle informačního zákona o poskytnutí vytvořených analýz a monitoringů, úřad odpověděl, že ani ty nevydá. A argumentací, že spadají pod autorský zákon a jsou výsledkem „dlouhodobé, náročné a složité tvůrčí činnosti“.

Radní za ANO vysvětlují podezřelé smlouvy na Středočeském kraji. (Video: Seznam, Seznam Zprávy)

Radní Gabriel Kovács (ANO) už dříve řekl, že si kraj najímal externisty i proto, že mu v roce 2017 odešlo hodně zaměstnanců. Podle Kovácse pracovali například na knize, která vznikla ke 100. výročí založení republiky. Kovacs také řekl, že se ohledně výdajů na externisty „odmítá hrabat v drobnostech“.

V květnu pak dostala hejtmanka Jermanová Pokorná v rozhovoru pro Český rozhlas otázku, co tedy přesně vykonal pracovník najatý na soupis vánočních zvyků. „Opravdu si myslíte, že hejtman někde v regionu ví, kolik, co jednotlivý externista zpracoval? Jednotlivě a proč to dělal? Proč zrovna a v jakém komplexu?“ reagovala hejtmanka.

Poté, co Seznam vyšel s prvními zjištěními kolem smluv, Jermanová Pokorná sepsala prohlášení, že jde politický útok – stejně jako dřívější případ, kdy Seznam zmapoval, že hejtmanka dala k dispozici služební Škodu Superb manželovi, kadeřníkovi Jakubu Pokornému z Benešova.

„Žádný z těchto případů se nijak netýká kvality života našich obyvatel,“ napsala.

Podle hejtmanky jde o kauzy „uměle vytvořené opozicí ve spolupráci s opozičními médii.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované