Hlavní obsah

Komunální volby

Konečné výsledky voleb v ČR
Sečteno 100 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
38 099
NK
5 770
KDU-ČSL
2 716
STAN+NK
1 886
ODS
1 600

Volby do Senátu

Výsledky 1. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Vydavatel Blesku má Marešové zaplatit za „sestru Smrt“ 840 tisíc korun

Věra Marešová u soudu.

Reklama

17. 1. 2019 16:28

Rozsudek není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat.

Článek

Mediální dům Czech News Center (CNC) má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 840 tisíc korun za články, ve kterých novináři nerespektovali presumpci neviny. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 7. Rozsudek není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat.

Marešová po vydavateli deníků Blesk a Aha! v žalobě požaduje 4,8 milionu korun za články, které ji v době jejího trestního stíhání kvůli úmrtím pacientů v rumburské nemocnici označovaly mimo jiné jako „sestru Smrt“. Kvůli nerespektování presumpce neviny žaluje Marešová i další vydavatelství, celkem se domáhá zhruba 35 milionů korun. Marešová v žalobě tvrdí, že se jí média společnosti CNC věnovala v 266 článcích, z toho ve 162 údajně zasáhla do jejích osobnostních práv.

Podle soudce Jana Kobery závažně zasáhlo do práv Marešové 42 článků. Soudce uvedl, že akceptovatelné jsou články, které fakticky popisují trestní řízení, není ale v pořádku prezentovat údaje obžaloby jako fakt nebo si v článcích domýšlet události.

Jako příklad uvedl Kobera článek s titulkem „Kdy, koho a proč vraždila“ a tvrzení z dalšího článku: „Sprostě zavraždila a bez jakýchkoli výčitek přiznala, že o eutanazii nešlo“. V druhém případě přitom autor vycházel podle soudce z tvrzení žalobce, že žena neargumentuje eutanazií. CNC má podle rozsudku Marešové zaplatit náklady řízení a polovinu soudního poplatku, který činí 48 tisíc korun.

Právní zástupce společnosti CNC Jiří Urbánek žalobu odmítá, rozsudek komentovat nechtěl. V závěrečném návrhu mimo jiné tvrdil, že novináři vycházeli z informací, které jim poskytla policie nebo státní zástupci. Upozornil také, že je potřeba jednotlivá tvrzení posoudit v celkovém kontextu a že média společnosti masivně informovala i o tom, že Marešová byla zproštěna obžaloby.

Jan Poláček, jenž zastupuje Marešovou, novinářům řekl, že o případném odvolání bude uvažovat až poté, co mu bude doručeno odůvodnění rozsudku. „Jsme samozřejmě spokojeni s tím, že soud uznal, že články zasahovaly do osobnostních práv,“ řekl novinářům. Marešová, která se dnešního jednání účastnila, se k věci vyjadřovat nechtěla. Spory vede i s dalšími vydavatelstvími, v těch ale rozhodnutí zatím nepadlo.

Žena čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Byla obviněna z šesti vražd, soudy ji však pravomocně osvobodily – nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly.

Za své nezákonné stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v jiném řízení domáhá odškodného od státu ve výši pěti milionů korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované