Hlavní obsah

Jsme patrioti, obhajujeme svrchovanost, notovala si Le Penová s Okamurou na konferenci ultrapravice

Na tiskové konferenci ultrapravicových stran v Praze promluvil nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders a neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová.

 

Reklama

16. 12. 2017 20:08

Na pozvání předsedy SPD Tomio Okamury přijeli představitelé evropských nacionalistických stran a odpůrci islámu, jako je například Geert Wilders či Marine Le Penová.

Článek

O stavbě zdí na hranicích nebo konci Evropské unie mluvili dnes řečníci na sněmu evropských nacionalistických a protiimigračních stran v Praze. Konference stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF) se konala na pozvání českého hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Proti sněmu nacionalistů protestovalo v pátek i dnes několik stovek lidí.

Šéfka francouzské Národní fronty a neúspěšná kandidátka na prezidentku Francie Marine Le Penová na konferenci uvedla, že EU v současné podobě je u konce s dechem. Protiimigrační strany by ji měly "svrhnout zevnitř", prohlásila. Prvním krokem by pak podle Le Penové bylo obnovení hranic mezi státy, instituce typu Evropské komise by zanikly.

EU by podle nacionalistů nahradil projekt Unie evropských národů. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že projekt počítá navzdory proklamovanému obnovení hranic se zachováním volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu a také s právem na bezpečnost.

Do Prahy míří za Okamurou Le Penová a Wilders. Policie v pohotovosti

Kromě svržení EU byli tématem projevů imigranti. Nizozemský politik Geert Wilders uvedl, že migraci je třeba zabránit i budováním zdí. "Musíme přijmout novou strategii, musíme být smělí a odvážně zavést zákazy svobodného cestování, jako to udělal prezident (USA Donald) Trump, musíme je posílat zpět, mít odvahu vracet lodě jako Austrálie," řekl.

Představitelé protiimigračních stran do svých projevů zapojili mimo jiné i jména některých osobností z české historie či jejich výroky vytržené z kontextu. Třeba Wilders, který je odpůrcem druhého nejrozšířenějšího náboženství na světě - islámu, se zaštiťoval Janem Amosem Komenským. Zmínil, že Komenský žil po nějakou dobu v Nizozemsku. Přitom k odchodu do exilu v cizině byl Komenský donucen kvůli náboženské diskriminaci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované