Hlavní obsah

Svět bez obalu: Z Makedonie se má stát Republika Severní Makedonie. Kvůli změně názvu vyšli lidé do ulic už i v Řecku

Spory o název Makedonie vyeskalovaly v demonstrace. (Video: Milan Šíma)

Reklama

24. 6. 2018 21:20

Spor o jméno vyeskaloval v Makedonii a Řecku až k potyčkám s policií. Lidé na obou stranách se nemohou dohodnout.

Článek

Z Makedonie se má stát Republika Severní Makedonie. Kvůli změně názvu ale vyšli lidé do ulic nejenom v Makedonii, ale i v Řecku.

V makedonském hlavním městě lidé vyšli do ulic a stovky z nich protestovaly proti změně názvu své země z Makedonie na Republiku Severní Makedonie. Tato změna by měla vyřešit dlouhotrvající spor s Řeckem. Ale řadě lidí z obou zemí se to vůbec nelíbí.

Jak na to reagují samotní Makedonci?

„Pravděpodobně negativně. To mi věřte. Ale pořád to není ještě definitivní. Mělo by se konat referendum, aby se k tomu mohli vyjádřit i občané.”

„Je to katastrofa. Proč nemůžu, když jsem Makedonec, o sobě říct, že jsem Makedonec. Jak může někdo jako premiér Zajev a ti okolo něj mluvit za mě a říct, že jsem Severní Makedonec. Je to hrůza.”

„Nemyslím si, že to bude mít nějaký vliv na náš život. Nový název bude představovat jen technické problémy, které bude potřeba vyřešit - jako je změna názvu institucí, změna dokumentů a tak podobně.”

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené