Hlavní obsah

Za vraždu novorozené dcery půjde žena na 16 let do vězení

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

28. 7. 2020 10:29

Za loňskou vraždu novorozené dcery půjde její matka na 16 let do vězení. Trest jí v úterý potvrdil odvolací pražský vrchní soud, který zároveň zamítl odvolání ženy, ve kterém žádala nižší trest.

Článek

Matka se k činu přiznala, hrozilo jí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Dnešní rozhodnutí soudu je pravomocné. Žena podle verdiktu usmrtila své dítě loni v červnu v malé obci na Jičínsku. V té době jí bylo 18 let.

Vraždu podle své výpovědi plánovala asi týden. Dítě porodila na toaletě, nejprve s ním udeřila o podlahu, protože ale stále žilo, utopila ho v dětské vaničce.

Obhájce ženy v odvolání žádal, aby soud trest snížil pod zákonnou trestní sazbu. Podle něj byl nepřiměřeně přísný. „Na obžalovanou se vztahují polehčující okolnosti uvedené v trestním zákoníku,“ uvedl právník. Mimo jiné zmínil to, že žena pochází ze špatného sociálního prostředí, k trestné činnosti se doznala a spolupracovala s policií.

S tím ale odvolací senát nesouhlasil. „Je třeba uvést, že stupeň společenské škodlivosti projednávaného činu je značně vysoký a že prezentované polehčující okolnosti nemohou vyvážit fatální následek činu,“ uvedl soudce Martin Zelenka. Připomněl, že dívka vraždu plánovala, dopustila se jí na dítěti mladším 15 let, navíc čin spáchala brutálním způsobem.

Polehčující okolnosti soud podle Zelenky zohlednil tak, že obžalovanou zařadil do věznice s mírnějším režimem. „V tomto směru se obžalované dostalo dobrodiní, stejně jako v tom směru, že jí byl uložen trest při dolní hranici trestní sazby,“ dodal soudce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované