Hlavní obsah

Začaly Brno Design Days, tentokrát v Kumstu v Údolní ulici

Foto: Getty Images

Brno.

Reklama

17. 9. 2020 23:09

Festival Brno Design Days ode dneška oživil prostory budoucího kreativního hubu Kumst v Údolní ulici. Přehlídka, která otvírá svět designu veřejnosti, potrvá do neděle.

Článek

Kumst má výhledově sloužit lidem z kultury a kreativního průmyslu. Areál dříve využívala Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického, úpravu pro nový účel zajišťuje inovační agentura JIC.

Festival designu se každý rok koná v architektonicky zajímavých, často momentálně nevyužívaných prostorách. V minulosti návštěvníky zavedl do pasáže Jalta, hotelu Avion nebo Bochnerova paláce.

Tématem letošního ročníku je heslo Rethink - reuse - redesign, tedy ve volném překladu „přehodnoť - znovu použij - změň design“. Návštěvníci mohou vyslechnout přednášky českých i zahraničních designérů a zúčastnit se workshopů, kde si vyzkouší sítotisk, výrobu stříbrného šperku nebo 3D tisk.

Pro veřejnost jsou připravené také komentované prohlídky areálu. Tradiční součástí Brno Design Days je výstava, kde své práce prezentují studenti českých a vysokých škol. Práce následně hodnotí odborná porota.

Podle zakladatelky festivalu Alexandry Georgescuové jsou Brno Design Days ukázkou toho, jak by mohl kreativní hub v Údolní ulici v budoucnu fungovat. Jako architektka studia Kogaa se zároveň podílela na změnách v objektu. „Architektonický návrh respektuje původní uspořádání, zároveň odpovídá potřebám kreativních průmyslů. Naše práce je založena na přeměně nemovitostí na pulzující místa, která hrají aktivní roli v ekonomické přeměně okolí a přináší do města život,“ uvedla Georgescuová.

Brno Design Days jsou první akcí, která se v prostorách Kumstu koná. Po jeho oficiálním otevření se do budovy nastěhují tvůrci a kreativci z Brna a Moravy. „Slavnostní otevření pro veřejnost proběhne až ve chvíli, kdy vstoupíme do plného provozu,“ řekla manažerka projektu Zdeňka Kujová. Dodala, že by se prostory měly otevřít během následujících několika měsíců. Budova bude sloužit jako zázemí pro tvůrce, budou tam ateliéry nebo výstavní prostory. Projekt podpořilo město Brno a Jihomoravský kraj.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené