Hlavní obsah

Zacharčenka zabila bomba v lampě či lustru, píše ruský list

Nové detaily o atentátu na Zacharčenka. (Video: Lukáš Marek, Reuters)

 

Reklama

1. 9. 2018 12:28

Zabití hlavního vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka je podle Kremlu „provokace” ohrožující urovnání konfliktu.

Článek

Bomba, která v pátek v jedné restauraci v centru Doněcka zabila vůdce proruských separatistů Alexandra Zacharčenka, byla umístěna v jedné ze stojacích lamp či lustru v přísně střeženém podniku. Nemohla tam ale být nastražena bez přispění lidí z řad separatistů. Napsal to list Kommersant s odvoláním na své zdroje.

Zacharčenko utrpěl zranění hlavy, kterým v nemocnici podlehl. Jeho nástupce tvrdí, že dopadení podezřelí „potvrdili ukrajinskou účast na zločinu”.

Hlavní otázka nyní zní, zda atentát může vést k eskalaci konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny, kde jen před pár dny znepřátelené strany uzavřely další příměří související se začátkem nového školního roku.

Atentátník s mobilem

Po atentátu povstalci v Doněcku vyhlásili výjimečný stav a uvedli své síly „do stavu nejvyšší pohotovosti”. Jeden z povstaleckých velitelů Eduard Basurin v ruské televizi uvedl, že separatisté zaznamenali pohyb ukrajinských vojsk u frontové linie, který patrně předznamenává nadcházející útok na jednom z frontových úseků.

Velení ukrajinských sil v Donbasu ale ještě v pátek večer zprávy o ofenzivě popřelo.

Kommersant upozornil, že restaurace Separ, kde byl Zacharčenko zabit a několik dalších povstaleckých hodnostářů zraněno, patřila náčelníkovi Zacharčenkovy tělesné stráže. Vzhledem k častým návštěvám vysoce postavených hostů byl podnik pečlivě chráněn, a tak zde nachystat bombu nebylo možné bez pomoci lidí z povstaleckého tábora. Odhaduje se také, že v okamžiku výbuchu byl atentátník poblíž podniku a bombu odpálil mobilním telefonem, když uviděl, že Zacharčenko vstoupil dovnitř.

Putinův mluvčí: Je to provokace

Zabití hlavního vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka je podle Kremlu „provokace” ohrožující urovnání konfliktu. „Nepochybně je to provokace,” prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Zacharčenkova smrt bezpochyby zvýší napětí v regionu, což samo o sobě nepřispěje k vytvoření podmínek alespoň pro vyhlídku, že se začnou plnit minské mírové dohody,” řekl. „Nepochybně je to provokace, která má zcela negativní následky na celkové ovzduší v regionu a samozřejmě neprospěje urovnání konfliktu,” dodal.

Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si od svého propuknutí v dubnu 2014 vyžádal více než 10 000 obětí na životech. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované