Hlavní obsah

Už žádné „tady to podepište“. Místo tužky postačí palec nebo obličej

Šéf otevřeného bankovnictví v České spořitelně Martin Medek mluvil se SZ Byznys o digitálním podepisování s bankovní identitou.Video: Eva Moniová, Seznam Zprávy

 

Reklama

18. 9. 2021 15:49

Tužku a papír k podpisu už nepotřebujete. Stačí počítačová klávesnice a myš nebo touchpad. S bankovní identitou bude digitální podepisování ještě jednodušší. První banka, Česká spořitelna, službu nabídne do konce tohoto měsíce.

Článek

Společnost Bankovní identita (BI), přes kterou banky prodávají soukromému sektoru digitální identitu, nově představila službu zaručený digitální podpis. Je možné s ním podepsat elektronické dokumenty ve formátu PDF.

Služba má slušný potenciál, že se ujme. K jejímu používání totiž člověk nepotřebuje nic jiného než mít bankovní identitu. Tu si v pěti bankách, které dosud získaly akreditaci Ministerstva vnitra, aktivovalo 4,2 milionu lidí. Aspoň jednou bankovní identitu podle údajů BI využilo více než půl milionu z nich.

Jako první nabídne podepisování prostřednictvím bankovní identity Česká spořitelna (ČS), a to nejpozději na konci září. SZ Byznys to exkluzivně řekl šéf otevřeného bankovnictví ČS Martin Medek (více v úvodním videu).

„Z pohledu koncového uživatele to funguje velmi jednoduše. Neznamená to pro něj nic nového, a v tom je největší krása této nové služby,“ vysvětlil Medek. Pro bankovní klienty, občany, je služba digitálního podepisování zdarma.

Firmy, které bankovní identitu využívají nebo se k tomu chystají, to dělají v rámci digitalizace svých prodejních či obslužných procesů. Podle údajů na webu Bankovní identity využívá dálkové identifikace zákazníků prostřednictvím jejich banky 32 firem, dalších 34 to připravuje.

„Firma, která chce dělat služby digitálně, potřebuje udělat dva kroky: uživatele ověřit a pak s ním stvrdit nějaký akt. Na určité situace stačí potvrzení esemeskou, nebo stačí provést platbu a smlouva je považována za uzavřenou. Někdy to ale nestačí, pak se dostáváme do roviny tzv. zaručených digitálních podpisů nebo kvalifikovaných digitálních podpisů,“ konstatuje manažer České spořitelny.

V Česku se zatím plošně žádný způsob elektronického podepisování nerozšířil. „Současná řešení znamenala mít něco navíc – elektronický certifikát, podpis. Museli jste někam jít, pořídit si to, zapojit apod.,“ vysvětlil Medek.

Uživatel se ověří přes bankovní identitu svými přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví. Když bude chtít něco stvrdit podpisem, toto stvrzení proběhne na pozadí pomocí certifikátu, který si ale nemusí sám zřizovat.
Martin Medek, Česká spořitelna

„BankID Sign bude fungovat tak, že se uživatel ověří přes bankovní identitu svými přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví. Když bude chtít něco stvrdit podpisem, toto stvrzení proběhne na pozadí pomocí certifikátu, který si ale nemusí sám zřizovat,“ popsal Martin Medek, jak bude digitální podepisování fungovat.

S předstupněm této služby přišla před rokem Komerční banka. Uživatel nemusí být klientem banky, službu může využít i jednotlivec nebo firma „z ulice“. Je však potřeba si zařídit přístup k mobilní aplikaci KB Klíč, což lze udělat zdarma na pobočce nebo za 1 korunu přes internet.

V Česku bylo dosud možné využívat také elektronické podpisy od společností Česká pošta, eIdentity a První certifikační autorita. Ve všech případech je potřeba produkt objednat a zaplatit, případně někam osobně dojít.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované