Hlavní obsah

Zahraničí ohlásilo poslední repatriační let, dopraví do Prahy Čechy z Austrálie

Foto: Profimedia.cz

Tomáš Petříček.

Reklama

13. 4. 2020 10:38

Podle ministerstva jde o organizačně nejnáročnější a nejdelší let při repatriacích.

Článek

Poslední plánovaný repatriační let dopraví v polovině týdne do Prahy 329 Čechů a další Evropany, kteří uvázli v Austrálii a na Novém Zélandu po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru.

České Ministerstvo zahraničí využilo pro repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami a na organizování letu se podílela také korejská ambasáda v Praze. Volná místa využijí i korejští občané.

Letadlo je dopraví do Soulu, který bude pro evropské cestující přestupním místem, uvedlo v tiskové zprávě Ministerstvo zahraničí.

Podle ministerstva jde o organizačně nejnáročnější a nejdelší let při repatriacích.

„Ministerstvo zahraničí tímto letem ukončilo plán repatriací českých občanů souvisejících s pandemií koronaviru. Nevylučujeme, že se situace změní a budeme muset ještě v souvislosti s vývojem v některých částech světa toto rozhodnutí přehodnotit, ale v tuto chvíli žádný další let neplánujeme,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Podle něj české ambasády sice ještě řeší situaci jednotlivců či malých skupin Čechů v různých zemích, návrat do vlasti by jim ale ministerstvo chtělo zprostředkovat prostřednictvím evakuačních letů jiných států Evropské unie.

Česko dosud dopravilo z různých destinací podle Smolka přes 770 Evropanů. Z Austrálie a Nového Zélandu repatriační letadlo dopraví domů spolu s českými občany také 20 Slováků, devět Belgičanů a šest Švýcarů a zhruba 80 Korejců do Soulu. Z Jižní Koreje odstartuje letadlo na další více než desetihodinový let do Česka kolem úterního poledne tamního času, uvedlo ministerstvo.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se každý cestující uvedeného evakuačního letu na své cestě domů finančně podílí. Příspěvek na repatriaci, který ministerstvo stanovilo, činí 700 eur, tedy zhruba 18 000 korun.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované