Hlavní obsah

35 tisíc pilulek. Brazilská armáda nakoupila lék na poruchu erekce

Námořnictvo a letectvo tvrdí, že nakupovaly Viagru pro pacienty s plicní arteriální hypertenzí.

Reklama

12. 4. 2022 5:33

Brazilii zaměstnává neobvyklá otázka: Proč tamní armáda nakoupila tisíce pilulek na poruchu erekce?

Článek

Brazilská armáda by měla vysvětlit, proč v předchozích dvou letech nakoupila 35 000 tabletek Viagry. Největší množství těchto pilulek na poruchy erekce dostalo brazilské námořnictvo. Upozornil na to v místním parlamentu opoziční poslanec, který podle agentury EFE vycházel z vládního portálu, na němž lze kontrolovat výdaje veřejných institucí.

„Rádi bychom se dozvěděli, proč vláda prezidenta Jaira Bolsonara vydává státní peníze na Viagru a v takovém množství,“ řekl socialistický poslanec Elías Vaz de Andrade. „Nemocnice v celé zemi se potýkají s nedostatkem léků, včetně například inzulínu, pro chronicky nemocné pacienty, a armáda dostává tisíce pilulek Viagry. Společnost si žádá vysvětlení,“ dodal.

Krajně pravicového prezidenta Bolsonara, který vystudoval vojenskou akademii a v armádě dosáhl hodnosti kapitána, mnozí také kritizují za nebývale vysoké množství vojáků a armádních důstojníků ve veřejných funkcích. Podle argentinské agentury Télam je jich za této vlády nejvíce od doby vojenské diktatury.

Podle deníku O Globo námořnictvo a letectvo uvedly, že nakupovaly Viagru pro pacienty s plicní arteriální hypertenzí. Toto vysvětlení je podle agentury Télam nepravděpodobné, má ale vědecký základ. Viagra totiž vznikla jako vedlejší produkt. Sildenafil citrát, jak se jmenuje její účinná látka, měl původně pomáhat s léčbou vysokého krevního tlaku nebo anginy pectoris. Během testování ale vědci přišli na to, že má blahodárný vliv u mužů, kteří trpí poruchami erekce.

Reklama

Související témata:

Doporučované