Článek
Floridská soudkyně dnes nevyhověla požadavku americké administrativy na zveřejnění části soudních dokumentů o případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Chtělo to ministerstvo spravedlnosti, které stejně jako prezident Donald Trump kvůli kauze čelí tlaku veřejnosti, z níž část za případem vidí spiknutí elit. List The Wall Street Journal (WSJ) dnes napsal, že ministerstvo už v květnu Trumpa informovalo, že se jeho jméno vyskytuje ve spisech týkajících se případu.
Trumpova administrativa tento měsíc oznámila, že žádné další materiály o finančníkovi, který spáchal ve vazbě sebevraždu, nezveřejní. To pobouřilo řadu prezidentových stoupenců, mezi nimiž bují konspirační teorie, že se úřady snaží ochránit bohatou smetánku, s níž se Epstein stýkal. Podle jedné z nejdramatičtějších teorií Epsteina - s nímž se v minulosti léta potkával i Trump, který ho označoval za skvělého člověka - zavraždily mocné osobnosti, aby zakryly svou roli ve finančníkových sexuálních zločinech na dětech. Epstein ve skutečnosti v roce 2019 spáchal sebevraždu ve vazbě, kde čekal na soud.
Šéf Bílého domu nejprve tlaku nehodlal ustoupit, později ale řekl, že chce část soudních dokumentů nechat zveřejnit. Ministerstvo spravedlnosti pak několik soudů požádalo o zpřístupnění dokumentů týkajících se výpovědí Epsteina před velkou porotou.
Floridská soudkyně Robin Rosenbergová ale ve středu konstatovala, že žádost nespadá pod žádnou z výjimek, které by umožňovaly prolomení pravidla o utajení materiálů z jednání velké poroty.
Další podobnou žádost posuzuje také soud v New Yorku.
Ve společném prohlášení zveřejněném tento měsíc ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) uvedly, že neexistují žádné důkazy podporující řadu dlouho udržovaných konspiračních teorií o Epsteinově smrti a jeho údajné klientele. Podle zprávy ministerstvo ani FBI nemají důkazy o tom, že Epstein vydíral vlivné osobnosti, vedl si takzvaný seznam klientů nebo že byl zavražděn.
Trump sám v minulosti o případu šířil konspirační teorie, když naznačoval, že Epstein nemusel spáchat sebevraždu, a případ dával do souvislosti s exprezidentem Billem Clintonem. Média v USA nyní přicházejí s novými fotografiemi dokládajícími vztah mezi Trumpem samotným a Epsteinem.
List WSJ ve středu navíc uvedl, že Trumpovo jméno se ve spisech týkajících se případu objevuje vícekrát. Ministryně spravedlnosti Pam Bondiová o tom prý v květnu prezidenta informovala. Ve spisech je jmenována i řada dalších známých osobností, protože Epstein měl širokou síť kontaktů. To, že se tam objevují, podle WSJ neznamená, že by se něčeho dopustili.
I tak ve středu Trumpův mluvčí Steven Cheung uvedl, že článek WSJ je jen pokračováním „fake news“ ze strany demokratů a liberálních médií. WSJ bývá přitom řazen spíše ke konzervativním novinám.